ال ای ال (LEL) در گازسنجی چیست و چه کاربردی دارد؟

|
|
|
|
ال ای ال (LEL) در گازسنجی چیست و چه کاربردی دارد؟

این نوشته چه مطالبی دارد؟

بسیاری از شرکت ها برای عملیات روزانه خود به نمایشگرهای H2S یا گازسنج (آشکارساز گاز) نیازمندند. در صنایعی که به گازهای قابل احتراق یا قابل اشتعال وابسته است، شناسایی گاز ال ای ال (LEL) امری ضروریست. اگر گازها به دقت و در حدود قابل اطمینان نظارت نشود، هم کارکنان و هم تجهیزات به طور بالقوه ای در معرض خطر است.

شناسایی سریع نشت گاز باعث می شود که به سرعت آن را برطرف کنید. در صورتی که ایمنی در اولویت است، شناسایی گاز ای ای ال نیز در اولویت شماست. شما نمیتوانید یکی از این موارد را بدون در نظر گرفتن دیگری داشته باشید. آگاهی بیشتر در مورد گازسنج های گاز L.E.L ممکن است به شما کمک کند تا آنها را بهتر درک کنید.

BW Clip4 Multi-Gas Detector - Combustible (%LEL),

درک حدود پایین تر انفجار گازهای قابل احتراق برای محافظت از ایمنی و سلامت کارکنان شما بسیار مهم است. به عنوان یک کارگر ساختمانی، متخصص تعمیر و نگهداری یا شخصی که در فضاهای محدود کار می کند باید از ال ای ال برخی گازهای خطرناک آگاه باشید. در حالی که با استفاده از یک نمایشگر گاز، مقدار گاز موجود در هوا را به عنوان درصدی از حجم کل اندازه گیری کنید. اگر مقدار گاز موجود در هوا از ال ای ال فراتر رود، گاز ممکن است به صورت خود به خودی بسوزد و در این فرایند به تیم شما آسیب برساند.

ال ای ال (LEL) چیست؟

اصطلاح LEL مخفف حد پایین انفجار گاز یا بخارات قابل احتراق است. این پایین ترین سطحی است که گاز می تواند در هوا و در حضور منبع احتراق بسوزد. برعکس، یو ای ال (UEL یا حد بالای انفجار)، بالاترین سطحی در هوا است که گاز ممکن است مشتعل شود. هر میزان گاز زیر ال ای ال یا بالای یو ای ال به دلیل اینکه خیلی کم یا خیلی زیاد است، نمی سوزد. در اینجا فقط در مورد حد پایین گاز صحبت می کنیم.

چگونه اندازه گیری می کند؟

گازهای قابل اشتعال شناخته شده دارای یک ال ای ال معین است که به صورت حجمی % Vol. با افزایش مقدار گاز قابل احتراق قابل تشخیص، یک سنسور ال ای ال بازخوانی از صفر تا صد درصد L.E.L را نشان می دهد. مثلا، متان دارای L.E.L 5.0٪ Vol در هوا است. زمانی که حجم متان به 2.5 درصد برسد، به نقطه 2/1 یا 50 درصد L.E.L رسیدیم.
اگر افزایش حجم تا 5.0% Vol ادامه یابد، نمایشگر گاز 100% LEL را نشان خواهد داد که به معنای شرایط مناسب برای وقوع احتراق است. یک راه ساده برای تشخیص %Vol و %LEL این است که اولی اساسا اندازه گیری “چه میزان در هوا” است و دومی ارزیابی “چقدر خطرناک” است.

ال ای ال

سطح ایمن ال ای ال چقدر است؟

هشدارهای پیش فرض کارخانه معمولا بسیار محافظه کارانه روی 10% پایین و 20% زیاد تنظیم می شود. درک این موضوع مهم است که شرایط می تواند به صورت ناگهانی تغییر کند و سنسور L.E.L قادر به شناسایی گاز خاص یا ترکیبی از گازها نیست که اندازه گیری می شود. مثلا، در صورتی که یک سنسور ال ای ال با گاز متان کالیبره شود، اما گاز هدف پنتان باشد که دارای L.E.L کمتری برابر با 1.8% Vol است، آنگاه %LEL را نمایش می دهد. اما در واقع به این دلیل که گاز هدف متفاوتی است، به 100% L.E.L نزدیک تر است.
تولیدکنندگان نمودارهایی را منتشر کرده اند که فاکتورهای تصحیح را برای تنظیم بازخوانی برای گازهای خاص را شرح می دهد. به عنوان یک قانون جزئی، نقاط تنظیم هشدار باید به صورت محافظه کارانه تنظیم شود تا امکان عدم دقت و شرایط ناشناخته وجود داشته باشد.
سنسورهای L.E.L چگونه کار می کند؟
رایج ترین سنسورهای ال ای ال که ممکن است با آن روبرو شوید به عنوان سنسور قابل احتراق کاتالیست شناخته می شود. این سنسور گاز را از طریق فرایند اکسیداسیون کاتالیزوری تشخیص می دهد. به زبان ساده، قلب یک سنسور مهره کاتالیزوری، مدار پل ویت استون است که توسط دو مهره کاتالیزوری تشکلیل شده است. یکی از آنها به عنوان مرجع و دیگری مهره فعال است.
ال ای ال در گازسنج
ولتاژ به این مهره فعال اعمال شده که آن را تا حدی گرم می کند که به راحتی احتراق را حفظ می کند. همانطور که گاز قابل شناسایی دریافت می شود، مهره فعال حتی بیشتر گرم می شود و باعث تغییر در مقاومت شده که قابل اندازه گیری است. این پاسخ حتی به خوانش LEL% روی ابزار شما تبدیل می شود.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج