جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

5 نوع آشکارساز شعله یا شعله یاب را بشناسید

|
|
|
5 نوع آشکارساز شعله یا شعله یاب را بشناسید

این نوشته چه مطالبی دارد؟

قبل از به صدا در آمدن هر گونه هشدار حریق یا فعال شدن سیستم های اطفاء حریق، باید مشخص شود که آیا آتش وجود دارد؟ در بیشتر موارد این کار توسط آشکارساز شعله یا شعله یاب انجام می شود.

در ادامه مقاله، در مورد آشکارساز شعله، انواع آن و چگونگی تعیین اینکه کدام یک ممکن است برای تجهیزات شما بهترین باشد، صحبت می کنیم.

آشکارساز شعله چیست؟

به طور کلی، آشکارساز شعله نه تنها وجود آتش را شناسایی می کند، بلکه سیستم های حفاظت و سرکوب آتش شما را نیز فعال خواهد کرد. این موضوع می تواند هر یک از موارد زیر باشد:

  • غیر فعال کردن خطوط گاز و بنزین
  • فعال کردن سیستم های اطفاء حریق (آبپاش، خاموش کننده و …)
  • به صدا در آمدن هشدارهای آتش نشانی
  • هشدار به سیستم نظارت مرکزی و نزدیک ترین پاسخ دهندگان محلی

آشکارساز شعله

4 نوع آشکارساز شعله

موضوع مهمی که باید در مورد این آشکارسازها بدانید این است که همه آنها به صورت یکسان ساخته نمی شود. برندها و مدل های مختلفی از آنها در بازار موجود است. درحالی که همه آنها برای رسیدن به هدف یکسانی یعنی شناسایی آتش سوزی کار می کنند، عملکرد و واکنش به خطرات کمی متفاوت است. دانستن جزئیات در مورد هر یک از آنها اهمیت دارد. پس می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای مرکز شما مطابقت دارد.

1. آشکارساز شعله فرابنفش (UV)

این نوع آشکارساز شعله حساسیت زیادی به تشعشعات فرابنفش دارد که در لحظه شعله ور شدن آتش رخ می دهد. از آنجایی که بیشتر آتش سوزی ها اشعه ماوراء بنفش را منتقل می کند، این آشکارساز شعله یک گزینه مناسب، آزمایش شده و واقعی برای بسیاری از امکانات است. آنها همچنین برای تاسیساتی که مستعد خطرات تخصصی مانند آتش سوزی هیدروکربن، هالوژن و فلز است، مفیدند.

آشکارساز شعله فرابنفش حساسیت زیادی را در فواصل کوتاه یعنی حدود 0 تا 50 فوت ارائه می دهد. با این وجود، مشخص است که عملکرد آنها در هر زمانی که از آن گذشته است کاهش می یابد. همچنین آنها به تخلیه الکتریکی مانند رعد و برق واکنش نشان می دهد. پس بهتر است در محیط داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

آشکارساز شعله/شعله یاب UV

2. آشکارساز شعله مادون قرمز (IR)

آشکارساز شعله مادون قرمز تابش IR را شناسایی می کند. گازهای داغی که از آتش ساطع شود، الگوهای منحصر به فردی در طول موج های IR ایجاد کرده که می توان آنها را در یک دوربین تصویربرداری حرارتی مشاهده کرد.

آشکارساز شعله مادون قرمز نیز امکان دارد هشدارهای کاذب را ارائه دهد. به این دلیل که سایر گازهای داغ و سطوحی که در اثر آتش سوزی ایجاد نمی شود مانند اجاق ها، لامپ های حرارتی و … می تواند واکنش آن ها را تحریک کند.

آشکارساز شعله/شعله یاب IR

3. آشکارساز شعله فرابنفش، مادون قرمز (UV/IR)

این نوع آشکارساز شعله، سنسورهایی را برای تشعشعات UV و IR به همراه خود دارد. همانطور که در بالا گفتیم، این دو سنسور به صورت جداگانه عمل می کند. با این وجود، بعضی مدارات و سیم کشی اضافه شده به آشکارساز شعله کمک می کند تا هردو سیگنال را پردازش و ارزیابی کند. این موضوع کمک می کند تا هرگونه هشدار کاذبی را که ممکن است یک سیگنال یا سیگنال دیگری را تحریک کند، از بین برود.

پایین بودن خطا باعث بهبود عملکرد آشکارساز شعله UV/IR می شود. به همین علت امکان استفاده از آن در هر دو محیط داخلی و خارجی وجود دارد. با این وجود، شناسایی آتش سوزی را محدود می کند که شامل آتش هایی می شود که فقط اشعه UV یا IR را ساطع می کند.

آشکارساز شعله/شعله یاب UV IR

 

4. آشکارساز شعله مادون قرمز چند طیفی (MSIR)

آشکارساز شعله مادون قرمز چند طیفی از طول موج های مادون قرمز زیادی برای شناسایی بیشتر تشعشعات تولید کننده شعله از منابع تشعشعی غیر تولید شعله استفاده می کند. این آشکارساز شعله می تواند به سرعت آتش سوزی را در فاصله 200 فوتی چه در داخل ساختمان باشد و چه در محیط باز، شناسایی کرده و واکنش دهد.
همچنین می تواند شعله را در میان دود آلود ترین آتش ها شناسایی کند و به احتمال زیاد با وجود نور، نور خورشید و سایر اجسام داغ در محیط اطراف، هشدارهای کاذب ایجاد نمی کند.
آشکارساز شعله/شعله یاب IR

5. آشکارساز شعله تصویربرداری شعله بصری

این آشکارساز شعله بصری از سنسورهای تصویری CCD برای شناسایی وجود آتش استفاده می کند. این سنسورها تصویر زنده از CCD را پردازش کرده تا شکل و رشد منابع احتمالی آتش سوزی را تجزیه و تحلیل کند که به آنها کمک می کند تشخیص دهد که آیا خطر آتش سوزی واقعی است و یا واقعی نیست.
یکی از مزایایی این آشکازساز شعله این است که برای شناسایی آتش سوزی به انتشار دی اکسید کربن یا سایر محصولات احتراقی وابسته نیست. اما نقطه ضعف آن این است که آنها قادر به شناسایی آتش های نامرئی مانند شعله های هیدروژن نخواهد بود.
آشکارساز شعله/شعله یاب CCD

کدام آشکار ساز شعله برای شما مناسب تر است؟

از آنجایی که گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد، شناسایی اینکه کدامیک از آشکارسازهای شعله برای شما بهتر است می تواند دشوار باشد. بهترین کار این است که با یک متخصص تشخیص آتش مشورت کنید. آنها می توانند به نیازهای خاص و خطرات آتش سوزی منحصر به فرد شما گوش کرده، سپس راه حل مناسبی را به شما پیشنهاد دهند.
در عین حال، برای اینکه به شما یک ایده واضح تر برای انتخاب آشکارساز شعله بدهیم، می توانید از نکات زیر استفاده کنید:
  • شرایط محیطی تاسیسات شما
  • خطرات آتش سوزی منحصر به فرد تاسیسات شما و نوع تشعشعاتی که این آتش سوزی ها ساطع می کند
  • اندازه مرکز شما یا ابعاد منطقه حفاظت شده
  • اهمیت نرخ رد هشدار کاذب آشکارساز شعله برای تاسیسات شما
  • اهمیت زمان پاسخ آشکارساز شعله به تاسیسات شما
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Picture of ریزسنج
ریزسنج