جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خرید سنسور اکسیژن O2-A2 و بررسی کاهش یا افزایش غلظت اکسیژن

|
|
|
|
خرید سنسور اکسیژن O2-A2 و بررسی کاهش یا افزایش غلظت اکسیژن

این نوشته چه مطالبی دارد؟

سنسور اکسیژن O2-A2 از حیاتی ترین سنسورهای مورد استفاده در دستگاه های گازسنج است که وظیفه اندازه گیری میزان غلظت اکسیژن را دارد. همانطور که می دانید اکسیژن به میزان کافی در جو وجود دارد. اما اگر غلظت آن کم یا زیاد شود چه اتفاقی می افتد؟

غلظت اکسیژن

اکسیژن 21 درصد از حجم جو را تشکیل می دهد. در صورتی که غلظت آن به کمتر از 17 درصد برسد، تنفس در آن محیط بسیار سخت خواهد شد. و در صورتی که غلظت آن از 25 درصد بیشتر شود، محیط را به طور بالقوه ای برای آتش گرفتن ترکیبات آلی ایده آل خواهد کرد. این عنصر و ترکیبات آن 29.2 درصد از جرم پوسته زمین و حدود دو سوم از بدن انسان را تشکیل می دهد.

خطرات کمبود اکسیژن

خطرات کمبود اکسیژن

معمولا کمبود میزان اکسیژن در محیط نتیجه یک وضعیت پزشکی است. اما کمبود اکسیژن در یک فضای محدود نیز به همان اندازه خطرناک است.
به جز غرق شدن یا محبوس شدن در محیطی کوچک، معمولا مردم نگران کمبود اکسیژن نیستند. اما اگر در یک بیمارستان، رستوران، معادن، تونل ها یا هر گونه فضای بسته دیگری هستید، در صورتی که اطراف شما سیلندرهای گاز فشرده وجود دارد، با بروز نشتی در هر یک از آنها احتمال کاهش سطح اکسیژن و خطرات ناشی از آن وجود دارد.
سازمان OSHA، اتمسفری را دچار کمبود اکسیژن می داند که به سطحی پایین تر از میزان 19.5 درصد حجمی اکسیژن برسد. در سطوح پایین تر، علائم فیزیکی متفاوتی ممکن است بروز دهد که در جدول زیر آن را مشاهده می کنید:
درصد سطح اکسیژن
اثرات
20.9%
نرمال – هوای تازه
19.5-20.9٪
اکسیژن کم قابل قبول (OSHA)
10-19.5%
افزایش تعداد تنفس، تسریع ضربان قلب، اختلال در تفکر
6-10%
تهوع، استفراغ، بی حالی، منجر به بیهوشی
<6%
تشنج، قطع تنفس، ایست قلبی

خطر کمبود اکسیژن

عوامل کاهش اکسیژن

همچنین دلایل دیگری نیز می تواند باعث کاهش میزان اکسیژن در محیط شود: 

  • احتراق چیزی که اکسیژن مصرف می کند
  • خورندگی چیزی که غلظت اکسیژن را کاهش می دهد (کسیداسیون)
  • مصرف اکسیژن به دلیل تنفس در مناطق متراکم
کارکنان در صورتی که وارد چنین مناطقی شوند احتمال دارد به سرعت جان خود را از دست دهند. پس مهم است که قبل از ورود کارکنان، غلظت اکسیژن در محل بررسی شود. در برخی موارد، گازهای دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سمی یا قابل انفجار باشد. پس ممکن است لازم باشد از یک گازسنج چند گازه قابل حمل یا پرتابل استفاده شود که به طور همزمان چندین گاز در محل را بررسی کند.
به عنوان مثال قبل از ورود به یک مخزن باید میزان غلظت اکسیژن در آن را به کمک یک گازسنج پرتابل بررسی کنید.
در تونل ها مانند فاظلاب یا سایر تجهیزات زیرزمینی نیز ممکن است غلظت اکسیژن به دلایل مختلفی کاهش یابد. علاوه بر این گازهای دیگر نیز مانند گازهای سمی و انفجاری نیز ممکن است در نتیجه واکنش های بیولوژیکی تشکیل شود. در نتیجه استفاده از یک گازسنج چند گازه پرتابل الزامی است. این گازسنج ها برای اندازه گیری میزان گاز به سنسورهایی مجهز شدند. برای اندازه گیری اکسیژن نیاز به سنسور اکسیژن الکتروشیمیایی داریم که در اینجا به بررسی سنسور اکسیژن O2-A2 می پردازیم.
 

سنسور اکسیژن O2-A2

سنسور اکسیژن O2-A2 محصول شرکت انگلیسی Alphasense است که سابقه ای طولانی در تولید و عرضه سنسورهای الکتروشیمیایی دارد. همانطور که می دانید سنسور اکسیژن O2-A2 از نوع الکتروشیمیایی است که با یک واکنش شیمیایی باعث ایجاد جریان الکتریکی می شود و با توجه به میزان این جریان الکتریکی می توان میزان اکسیژن محیط را اندازه گیری نمود.

سنسور اکسیژن

مشخصات سنسور اکسیژن O2-A2

سنسور اکسیژن O2-A2 در سه اندازه موجود است:

  • A: قطر 20 میلیمتر، اندازه استاندارد صنعتی برای گازسنج های پرتابل یا قابل حمل
  • B: قطر 20 میلیمتر، ارتفاع اضافی که دسترسی به مواد فیلتر اضافی هنگام اندازه گیری گازهای قابل احتراق را فراهم می کند
  • C: مینیاتوری، دارای عملکرد طولانی تر که برای نسل بعدی گازسنج های پرتابل طراحی شده است.

دانلود دیتاشیت های سنسور اکسیژن O2-A2

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج