جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

خرید Honeywell BW Max XT II، بررسی کامل این گازسنج محبوب

|
|
|
|
خرید Honeywell BW Max XT II، بررسی کامل این گازسنج محبوب

این نوشته چه مطالبی دارد؟

گازسنج چندگازه BW Max XT II یا Honeywell BW GasAlert Max XT II، از جمله محبوب ترین و پرفروش ترین گازسنج های جهان است که در ایران نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است. بعید است شما در زمینه ایمنی مشغول به فعالیت باشید اما به این گازسنج زرد رنگ معروف برخورد نکرده باشید! در ادامه قرار است به طور کامل با این آشکارساز گاز آشنا شویم.

گازسنج BW Max XT II

چرا به گازسنج نیاز دارید

همانطور که می دانید با توسعه تکنولوژی، بهبود زندگی مردم و افزایش رشد جمعیت، نیاز به تامین مواد اولیه برای تولید نیازهای روزمره و انرژی به شدت افزایش یافت. پس از انقلاب صنعتی فرانسه در اروپا و تحولاتی که رخ داد، این نیاز ها نیز به مراتب بیشتر و در نتیجه برای تامین آنها نیز نیاز به بهره برداری و استفاده از کارگران افزایش یافت.
معادن زغال سنگ از جمله مکان هایی بود که برای تامین سوخت و انرژی جهت به کار انداختن خطوط تولید به آنها نیاز داشتیم. زغال سنگ را باید از معادن زیرزمینی استخراج کرد که کاری بسیار دشوار بود و همیشه به علت مکانیزم تشکیل زغال سنگ، امکان نشت متان و در نتیجه خفگی به علت کاهش اکسیژن یا انفجار وجود داشت. با وجود کشف سایر منابع انرژی و جایگزینی آنها با زغال سنگ، هنوز هم از این ماده در بعضی صنایع استفاده می شود.
قبل از استخراج نفت و گاز، زغال سنگ تنها ماده معدنی قابل سوختن بود که در صنایع و ماشین هایی مانند موتور بخار مورد استفاده قرار می گرفت. با این وجود، تکنولوژی خاصی برای محافظت از معدنچیان وجود نداشت تا اینکه از قناری به عنوان دستگاه گازسنجی استفاده شد که توانایی تشخیص گاز متان را داشت و با قطع آواز آن، کارگران از وجود گاز متان و کاهش اکسیژن مطلع می شدند.

پس از قناری، استفاده از لامپ ایمنی شعله به عنوان دستگاه گازسنج رایج شد. از آن زمان تاکنون نزدیک به دو قرن می گذرد و دستگاه های زیادی جهت گازسنجی ساخته شده است.

گازسنج BW Max XT II

گازسنج چندگازه BW Max XT II شرکت Honeywell

گازسنج چندگازه BW Max XT II از جمله معروف ترین آشکارسازهای گاز است که توسط برند BW و تحت لیسانس شرکت آمریکایی Honeywell تولید شده است. همچنین BW Max XT II، پرفروش ترین دستگاه گازسنج چندگازه قابل حمل یا پرتابل و دارای پمپ است که جهت شناسایی گازهای اکسیژن (O2) در گستره حجمی 0_30%، مونوکسیدن کربن (CO) در گستره حجمی 0_1000 PPm، سولفید هیدروژن (H2S) در گستره 0_200 PPm و گازهای قابل اشتعال در گستره 0_100 LEL تولید شده است.
این آشکارساز گاز در سال 2011 و در جهت تکامل و رفع عیوب گازسنج های BW Max و BW Max XT، پا به عرصه رقابت آشکارسازهای گاز گذاشت و از آن زمان تا کنون بدون هیچ تغییر خاصی، همچنان پرفروش ترین محصول این شرکت است.

چرا BW Max XT II را انتخاب کنیم؟

من نیز همیشه با توجه به سابقه 10 ساله در بحث فروش، تعمیرات و کالیبراسیون تجهیزات گازسنجی، و این موضوع که شاید تا کنون بیش از 200 مدل دستگاه گازسنج را بررسی و خدمت رسانی کرده ام، همیشه به مشتریان خود به عنوان اولین و بهترین پیشنهاد برای خرید دستگاه آشکارساز گاز، مدل BW Max XT II را به دلایل زیر پیشنهاد می دهم:

وزن و ابعاد مناسب

یکی از مشخصه های انتخاب دستگاه گازسنج پرتابل می تواند وزن و ابعاد مناسب آن باشد که به کاربر اجازه دهد به راحتی آن را حمل کرده و مزاحمتی برای او ایجاد نکند. Max XT II با وزن 328 گرم و ابعاد 13.1*7*5.2 سانتی متر، به راحتی روی لباس کار نصب شده و می تواند حداقل فاصله 40 سانتی متری را از دهان به خوبی رعایت کند. گازهای خروجی از دهان می تواند بر اندازه گیری گاز توسط دستگاه تاثیر بگذارد.

دمای کاری

با توجه به اینکه ایران کشوری چهار فصل است و در نقاط مختلف دارای آب و هوا و دمای متفاوتی نیز است، استفاده از Max XT II می تواند اندازه گیری و شناسایی گاز را در سردترین و گرم ترین نقاط ایران تضمین کند. فعالیت دستگاه در محدوده دمایی -20 درجه سانتی گراد تا +50 درجه سانتی گراد و رطوبت 10 الی 100 درصد است که آن را برای تمامی مناطق کاربردی می کند.

زمان کاری

بدون شک برای هر دستگاه قابل حمل الکترونیکی، مدت زمان شارژ شدن و روشن ماندن پس از هر بار شارژ کامل باتری از اهمیت زیادی برخوردار است. BW Max XT II با طول زمان شارژ کامل یعنی حدود 6 ساعت می تواند زمانی بین 8 الی 13 ساعت را با توجه به میزان کارکرد و دمای محیط خود روشن مانده و گازهای محیط را شناسایی کند که مزیت بسیار خوبی است.

هشدارهای لازم

 Honeywell BW GasAlert Max XT II قبل از شروع به کار می تواند هشدارهای مربوط به سلامت سنسورهای دستگاه، میزان شارژ باتری و عملکرد صحیح پمپ را به کاربر خود ارائه دهد که کارکرد دستگاه را افزایش می دهد. همچنین هشدارهای دیداری، شنیداری و لرزشی دستگاه نیز برای مطلع کردن کاربر از کم بودن باتری، سنسورها و پمپ نیز وجود دارد.

پمپ قدرتمند

این آشکارساز گاز پمپ دار با قدرت مکش به طول 23 متر از عملکرد خوبی در میدان عملیاتی برخوردار است و می تواند در اندازه گیری و نمونه برداری قبل از ورود کارکنان به محیط بسته مانند اندازه گیری گازها در مخازن یا چاه های مربوط به آب و فاضلاب مورد استفاده قرار گیرد.

عملکرد در محیط های سخت و خشن

با توجه به میزان سطح حفاظت دستگاه که IP66/IP67 است، و وجود گواهی ATEX، می توان این دستگاه را در انواع محیط های خطرناک مورد استفاده قرار داد. اما هنوز مهم ترین دلیل و تایید این دستگاه برای خرید و استفاده از آن مانده است.

کالیبراسیون و خدمات

همانطور که می دانیم آشکارسازهای گاز نیز پس از مدتی استفاده، مانند سایر تجهیزات اندازه گیری ابزار دقیق نیاز به کالیبراسیون دارند تا در اندازه گیری خود با صحت (accuracy) بیشتر عمل کرده و با کمترین خطای ممکن از آسیب های جانی و مالی پیشگیری نماید. به همین علت راحتی در کالیبراسیون یک تجهیز اندازه گیری از اهمیت زیادی برخوردار است.

آزمایشگاه کالیبراسیون

خرید راحت محصول

یکی از سیاست های شرکت Honeywell این است که وسواس زیادی برای نمایندگی انحصاری ندارد و شما می توانید به راحتی دستگاه گازسنج خود را تهیه و خدمات لازم جهت کالیبراسیون را از این شرکت دریافت کنید. تقریبا تمام نرم افزارها و میان افزارهای لازم جهت کالیبراسیون و یا ارتقا دستگاه (میان افزار یا FirmWare) روی سایت این شرکت موجود و در دسترس عموم است.

نرم افزار مورد نیاز که دستگاه BW Max XT II با آن کالیبره می شود، Fleet Manager است. شما می توانید به راحتی با این نرم افزار بعد از وصل نمودن گازسنج به کامپیوتر از لحاظ کاربری سفارشی سازی کنید. می توانید سنسور مورد نظر را غیر فعال نموده و هشدارهای آن را با توجه به محیط کاری تغییر دهید. همچنین می توانید طول مدت کالیبراسیون دستگاه را از 1 تا 365 روز تعیین نمایید.

اطلاعات ثبت شده در حافظه دستگاه را به محل نگهداری داده ها انتقال دهید، کالیبراسیون دستی آن را فعال و غیر فعال کرده و بسیاری از موارد دیگر که این موضوع انعطاف پذیری بالای BW Max XT II را نشان می دهد. البته دقت کنید برای کالیبراسیون و دریافت گواهی معتبر، نیاز است دستگاه را به آزمایشگاه کالیبراسیون معتبر ارسال کنید.

پس می توان گفت خیال مشتری از لحاظ خدمات کالیبراسیون راحت می باشد. این را هم می دانیم که هر دستگاهی بعد از مدت زمان کارکرد در صورت سرویس های به موقع و صحیح طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

گازسنج BW Max XT II

تعویض سنسورهای BW Max XT II

یکی از قطعات مصرفی دستگاه های گازسنج سنسور است. از آنجا که سنسور اکسیژن، مونوکسید کربن و سولفید هیدروژن BW Max XT II از نوع الکتروشیمیایی و سنسور LEL آن نیز از نوع کاتالیستی است، پس از مدتی کارکرد باید تعویض شود. با این وجود طول عمر این سنسورها متفاوت است. برای مثال سنسور اکسیژن حدود 2 سال، Co و H2S حدود 4 سال و LEL حدود 4 الی 5 سال عمر می کند. دقت کنید در صورتی که از سنسورها استفاده هم نمی کنید باید پس از گذشت این زمان حتما اقدام به تعویض آن نمایید.
نحوه کارکرد، سرویس کالیبراسیون به موقع و عوامل دیگر در طول عمر سنسور تاثیر گذار است. باید گفت که دستگاه گازسنج BW Max XT II همانند خدمات آن از پشتیبانی بسیار قوی در تامین قطعات یدکی همانند سنسور، فیلتر، باتری و … برخوردار است و جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.
علاوه بر تامین امکانات لازم برای خدمات کالیبراسیون و تعویض قطعات، باید به این نکته توجه کرد که ساختار ساده دستگاه این امکان را به وجود آورده که عیب یابی و تعمیر قطعاتی مانند برد الکترونیکی نیز امکان پذیر باشد.
البته باید به یک نکته مهم در مورد بدنه دستگاه گازسنج BW Max XT II توجه کرد که شاید نباید آن را نقطه ضعف این دستگاه دانست. باید به خریداران عزیز این مطلب را یادآوری نمود که با توجه به جنس کاورهای قاب دستگاه، توانایی کارکردن در محیط هایی که خورندگی بالا دارد مناسب نیست و از این جهت بهتر است که در این محیط ها از محافظ برای این دستگاه استفاده کنید.

دانلود اطلاعات و فایل های گازسنج

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Picture of نادر قاسمیان
نادر قاسمیان