جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

گازسنجی و گازسنج چیست؟ سیر تا پیاز آشکارساز گاز

|
|
|
|
گازسنجی و گازسنج چیست؟ سیر تا پیاز آشکارساز گاز

این نوشته چه مطالبی دارد؟

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ماده، یعنی چهار حالت اصلی شامل، جامد، مایع، گاز و پلاسما، و در نظر گرفتن این نکته که ماده در حالت گاز اشتیاق بیشتری برای احتراق و انفجار را دارد، باعث می شود که الزامات ایمنی در خصوص گازها بیشتر مورد توجه باشد. اینجاست که مسئله گازسنج، گازسنجی یا نشت یابی گازها مورد بررسی قرار گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار است.

اهمیت گازسنجی

گاز به علت های مختلفی در محیط دچار نشتی می شود. نشت گاز با توجه به نوع گاز و مقدار نشتی آن، می تواند باعث خفگی، مسمومیت یا حساسیت گردد. در صورتی که گاز قابل احتراق باشد نیز با عواملی مانند شعله و جرقه، امکان بروز انفجار و آتش سوزی زیاد است. پس با شناخت بیشتر گازها و خواص آنها می توان خطر بروز حوادث را کاهش و اقدامات لازم را زمانی که گاز دچار نشتی در محیط می شود را انجام داد.
به طور کلی می توان حوادث پیش بینی نشده و احتمالا حادثه آفرین را که باعث ایجاد محیطی ناامن می شود را به دو دسته طبیعی و غیر طبیعی تقسیم کرد. بروز این حوادث باعث اختلال در روند فرآیند می شود که به شرح زیر است:
اهمیت گازسنجی

خطرات و بلایای طبیعی

بلایای طبیعی که به آنها خطرات طبیعی نیز گفته می شود، رویدادهای ناگهانی و شدیدی است که علت آن عوامل طبیعی مانند سیل، خشکسالی، طوفان، آتش سوزی ناشی از گرما و زلزله است. چنین خطراتی در حال حاضر با شدت و تاثیرات فزاینده ای در حال وقوع است.
حوادث طبیعی

حوادث غیر طبیعی

با توجه به تعریف بالا، می توان هرگونه حادثه ای که منشا طبیعی نداشته باید را، حادثه غیر طبیعی نامید. از جمله این حوادث می توان به تصادف، انفجار، آتش سوزی، بمباران، حوادث صنعتی و بروز بیماری ناشی از کار اشاره نمود. حوادثی که در محیط کار رخ می دهد را می توان به چهار دسته زیر تقسیم کرد:

 1. حوادث جزئی که فرد یا افرادی در آن دچار زخم های سطحی می شوند.
 2. حوادث جدی که فرد حادثه دیده تحت بیهوشی قرار می گیرد یا دچار شکستگی استخوان می شود.
 3. حوادث مرگبار که طی آن بیشتر از 5 نفر جان خود را از دست داده یا به صورت جدی زخمی می شوند.
 4. شبه حوادث که طی آن حادثه خطرناکی رخ می دهد اما در آن هیچ کس آسیب نمی بیند.

عوامل ایجاد حوادث

حوادث خود به خود به وجود نمی آید و همیشه تحت تاثیر عواملی رخ می دهد. این عوامل را می توان به دو دسته تقسیم کرد که در جدول زیر مشاهده می کنید:
اعمال ناايمن (UnSafe Conditions)
رفتار ناايمن (UnSafe Acts)
1. ایراد در تجهیزات ایمنی
2. نامناسب بودن لباس های کار
3. عدم تهیه تجهیزات ایمنی مورد نیاز
4. عدم وجود نظم و نظافت در محل کار
5. وجود ایراد در ماشین آلات، تجهیزات و ابزارها
6. نامناسب بودن محل کار از نظر ساختاری
1. عجله در هنگام کار
2. روش های خطرناک در حمل و نقل
3. عدم استفاده از تجهیزات و لوازم مناسب در محل کار
4. روش های خطرناک در حمل و نقل
5. انجام فعالیت های خطرناک
6. عدم مدیریت صحیح برای ایجاد محیطی امن

نشت گاز و آتش سوزی

آتش سوزی و نشت گازهای خطرناک و سمی از جمله حوادثی است که ممکن است جان و مال افراد را به خطر اندازد. طبق آمار، حدود 20 درصد از حوادث مربوط به موسسه ها، کارخانه ها و کارگاه ها مربوط به همین موضوع است و خسارات و تلفات زیادی را وارد می کند.
شرکت های نفت و گاز باید مطابق با قوانین ایمنی و بهداشت شغلی بین المللی که برای انواع صنایع وضع شده، اقدام به برنامه ریزی برای پیشگیری از نشت گاز و آتش سوزی کنند که می تواند شامل آموزش کارکنان و استفاده از تجهیزات ایمنی باشد.

 تاریخچه گازسنجی

زمانی که اثرات مهلک گازهای سمی برای سلامت انسان و امکان بروز حادثه های مانند انفجار ناشی از نشت گاز معلوم شد، مهندسان و صاحبان صنایع به دنبال راه هایی برای تشخیص و شناسایی گازها بودند.

قناری به عنوان آشکارساز گاز

قبل از اختراع و تولید سنسورهای پیشرفته امروزی، کارگران در معدن برای شناسایی گازهایی مانند متان، مونوکسید کربن و دی اکسید کردن، از قناری به عنوان آشکارساز گاز استفاده می کردند. سیستم تنفسی قناری مشابه انسان است و زمانی که گازهای مخرب در محیط نشت پیدا می کرد، قناری آواز خواندن خود را متوقف کرده و در صورت افزایش نشتی گاز، جان خود را است دست می داد.
به این وسیله کارگران از وجود گاز خطرناک مطلع و به سرعت از محل خارج می شدند. “جان هالدن” اولین شخصی بود که ایده استفاده از قناری را مطرح کرد و از این حیوان به عنوان آشکارساز گاز استفاده نمود.

قناری گازسنج

 لامپ ایمنی شعله (Davy lamp)

این وسیله شاید اولین گازسنج صنعتی بود که مورد استفاده قرار گرفت. لامپ ایمنی شعله توسط همفری دیوی در سال 1815 برای شناسایی وجود متان در معدن ذغال سنگ اختراع شد.

سوخت این لامپ از روغن بود. شعله های لامپ با توجه به وجود متان یا کمبود اکسیژن در محیط کم یا زیاد می شد. یعنی ارتفاع آن تغییر می کرد. در نتیجه با تغییر در ارتفاع شعله کارگران از میزان وجود متان در محیط مطلع شده و در صورت لزوم به سرعت خارج می شدند. این لامپ هنوز در برخی مناطق مورد استفاده قرار می گیرد. 

لامپ ایمنی شعله

اولین گازسنج کاربردی

توسعه سنسورهای کاتالیزوری (LEL) و شروع دوره مدرن گازسنج ها بین سال های 1926 و 1927 توسط الیور جانسون شروع شد. الیور به دنبال توسعه روشی برای تشخیص گازهای مخلوط و قابل اشتعال در هوا برای جلوگیری از انفجار در مخزن  های سوخت بود. او توانست ابتدا مدلی را برای نمایش در سال 1926 بسازد. سپس اولین گازسنج خود را یک سال بعد تولید کرد و آن را مدل B نامید.

گازسنج (Gas Detector)

گازسنج یا آشکارساز گاز، دستگاهی است که وجود گازها را در محیط به عنوان بخشی از سیستم ایمنی شناسایی می کند. گازسنج در صورت نشت یا تشخصی گاز خطرناک، هشدارهای لازم را به اپراتور در مورد منطقه خطرناک داده و به کارکنان فرصت می دهد از منطقه خارج شده یا اقدامات لازم را به سرعت انجام دهند.

همچنین این دستگاه می تواند با سیستم های ایمنی دیگر ارتباط برقرار کرده و به صورت خودکار فرآیندی که باعث تولید گاز می شود را متوقف یا سیستم های تهویه را جهت خروج گاز از محیط روشن کند.

همانطور که در بالا خواندید، متوجه شدید که منشا ایجاد حادثه در صنایع نفت و گاز از تنوع کمی برخوردار است و شامل انفجار، نشتی و ایجاد بخار است. پس به کمک و استفاده صحیح از گازسنج ها (آشکارساز گاز) می توان خطر بروز حادثه را به حداقل رساند و از بروز خسارات احتمالی جلوگیری کرد.

گازسنج

کاغذ شناساگر گاز

در دهه های 1980 تا 1990، وجود گاز کربن مونوکسید به وسیله یک کاغذ آشکارساز صورت می گرفت. استفاده از این کاغذ قبل از تولید گازسنج های الکترونیکی رواج داشت. رنگ این کاغذ، با قرار گرفتن در معرض گاز مونوکسید کربن، به قهوه ای تغییر می کرد.

این کاغذ را می توان نوعی سنسور الکتروشیمیایی نامید اما به علت ارائه نتایج غیرقابل اعتماد و دقیق جای خود را به سنسورهای امروزی داده است.

گازسنج چگونه کار می کند؟

دستگاه گازسنجی به کمک سنسور یا سنسورهایی، غلظت گازهای موجود در محیط را اندازه گیری می کند. سنسور موجود در دستگاه به عنوان مرجعی برای مقایسه میزان گاز عمل می کند و در صورت بروز واکنش شیمیایی ناشی از یک گاز خاص، جریان الکتریکی مشخصی تولید کرده که قابل اندازه گیری است.
زمانی که میزان گاز به محدوده خطرناک نزدیک شود، سنسور این میزان را به کمک جریان الکتریکی شناسایی و به اپراتور هشدار می دهد.
در ابتدا گازسنج ها به صورت تک گاز تولید می شد. یعنی توانایی تشخیص فقط یک نوع گاز را داشتند. اما امروزه گازسنجی توسعه زیادی پیدا کرده و آشکارسازهای گاز به صورت چند گاز نیز تولید و توانایی تشخیص چند نوع گاز مختلف را در لحظه دارند.

سنسور گازسنجی

سنسورهای گازسنجی، با توجه به وجود گاز در محیط و تغییر غلظت آن، آن را اندازه گیری کرده و به داده های قابل درک و استفاده برای کاربر تبدیل می کند.
بیشتر سنسورها از نوع الکتروشیمیایی است. اینگونه سنسورها به وسیله واکنش شیمیایی، داده ها را به داده های الکترونیکی تبدیل و ارسال می کند.به طور کلی سنسور ها به دو دسته آنالوگ و شیمیایی تقسیم می شود. یعنی خروجی این سنسور های یکی از این دو حالت است.
سنسور گاز (حسگر) وجود یا میزان گاز در محیط را شناسایی می کند. با توجه به میزان گاز، مقاومت ماده داخل سنسور تغییر کرده و باعث ایجاد اختلاف پتانسیل می شود که می تواند به عنوان ولتاژ خروجی اندازه گیری شود. بر اساس میزان ولتاژ، می توان میزان و نوع گاز را شناسایی کرد.
سنسورهای گازسنجی بر اساس نوع موادی که در ساخت آن به کار رفته، در انواع مختلفی تولید می شود که در زیر مشاهده می کنید:
 • سنسور گاز مادون قرمز (Infrared Gas Sensors)
 • پلیستوره (MEMS Pellistor)
 • سنسور گاز هدایت حرارتی (Thermal Conductivity Gas Sensors)
 • سنسور گاز الکتروشیمیایی (Electrochemical Gas Sensors)
 • سنسور گاز اکسید فلز (Metal Oxide Gas Sensors)
 • کیت ارزیابی (Evaluation Kits)
 • سنسور کیفیت هوای داخلی (Indoor Air Quality sensors)
 • پلیستور کاتالیزوری (Catalytic Pellistor)
خروجی ولتاژی سنسور گاز بسیار کوچک و در محدوده میلی ولت است. پس باید از یک مدار خارجی برای دریافت این خروجی کوچک استفاده کرد. برای این کار می توان از پتانسیومترها، خازن های قابل تنظیم و مقاومت ها استفاده کرد.
سنسور گازسنج

سنسور گاز الکتروشیمیایی

از این نوع سنسورها برای شناسایی گازهای سمی مانند Cl2، H2S و SO2 و تغییر غلظت اکسیژن در محیط استفاده می شود. سلول الکتروشیمیایی با انجام واکنش شیمیایی درون سلول، انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی و برعکس تبدیل می کند.
این نوع سنسور از ماده ای جامد که هادی یون اکسیژن است تشکیل شده. حساسیت این سنسور بسیار بالا است و خروجی آن به صورت الکتریکی است. کارکردن با آن ساده و ابعاد کوچکی دارد. همچنین توان مصرفی آن پایین است.
سنسورهای الکتروشیمیایی زمان نگهداری کوتاهی دارند و در صورت عدم استفاده نیز منقضی می شود. نسبت به آلاینده های محیط حساسیت بالایی دارد و در محیط های خیلی گرم و خشک از طول عمر آن کم می شود.

 انواع دستگاه گازسنجی

دستگاه های گازسنج با توجه به نوع گاز قابل شناسایی، تشخیص تعداد گاز، ثبت و محرک بودن و … از گستردگی زیادی برخوردارند. به طور کلی آشکارساز گاز به سه دسته زیر تقسیم می شود:

گازسنج ثابت (Fixed Gas Detector): با توجه به خطر نشت گاز در یک منطقه به صورت ثابت نصب می شود و به صورت شبانه روزی میزان گاز را اندازه گیری می کند. در برخی مدل ها قابلیت نصب پمپ خارجی وجود دارد.

گازسنج ثابت

گازسنج پرتابل یا قابل حمل (Portable Gas Detector): این نوع آشکارساز به صورت قابل حمل بوده و توانایی تشخیص یک یا چند نوع گاز را به صورت همزمان دارد. در برخی مدل ها می توان پمپ را به صورت خارجی نصب نمود.

گازسنج پرتابل
معمولا در این دستگاه سنسورهای تشخیص گاز O2، CO، H2S و CH4 نصب می شود. عمر این مدل محدود است و معمولا 2 الی 3 سال به صورت مفید کار می کند و به صورت دوره ای برای کالیبراسیون به آزمایشگاه ارسال می گردد.
تیوپ های گازسنجی (لوله های اندیکاتور با دستگاه مکنده هوا یا پوار): این تیوب ها جهت شناسایی گاز سمی در نمونه ای از هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص گازها

گازها خیلی سریع با یکدیگر ترکیب می شوند و در صورت نشتی مقادیر کمی از گاز نیز، در مدت زمان کوتاهی در محیط منتشر شده و می تواند تمام فضای موجود را پر کند.
حجم ثابتی از گاز در هر دما و فشاری دارای تعداد مولکول مشخصی است. به همین علت معمولا گاز ها را بر اساس حجم اندازه گیری می کنند و برای چگالی های بالا از درصد گاز (Vol%) و برای چگالی های پایین از تعداد در میلیون (PPM) استفاده می شود.
گاز می تواند از تک عنصر مانند Ar، H2 یا ترکیباتی مانند O2 و HCL یا به صورت مخلوط مانند هوا یا گاز طبیعی تشکیل شود.
گازها را می توان به طور کلی به سه دسته بندی تقسیم نمود:
 1. گازهای قابل اشتعال (Flammable): هرگونه گاز یا بخارات قابل اشتعالی در محدوده خاصی مشتعل یا منفجر می شود. در واقع این گازها و بخارات با اکسیژن هوا ترکیب و با کوچکترین جرقه ای مشتعل یا منفجر می شود.
 2. گازهای سمی و زیان آور (Toxic): ترکیباتی از گاز که هنگام مصرف، تنفس و یا جذب توسط پوست بدن باعث آسیب به قسمت های مختلفی از جمله اندام های بدن، نارسایی سیستم عصبی، بیماری های شدید و حتی مرگ شود را گاز های سمی می نامند.
 3. گازهای خفقان آور و بی اثر (Inert): نیتروژن و برخی دیگر از گازهای بی اثر، با جایگزین کردن خود بجای اکسیژن باعث خفگی و در نهایت مرگ می شود. تغییرات اکسیژن در محیط همیشه خطرناک است.

خواص گازها

آتش

آتش یک واکنش شیمیایی است که سوخت و اکسیژن را به آب و دی اکسید کربن تبدیل می کند. این واکنش باعث تولید گرما می شود یا به عبارتی گرمازا است. این اتفاق به این دلیل می افتد که پیوندهای شیمیایی در مولکول اکسیژن نسبتا ضعیف است و پیوند های ایجاد شده جدید حاصل از واکنش، پایدارتر است.
شعله آتش زمانی رخ می دهد که دو گاز با یکدیگر واکنش داده و به همراه گرما نور نیز تولید می کند. با توجه به نوع ماده ای که با اکسیژن ترکیب می شود، شعله ها دمای متفاوتی دارند و انرژی متفاوتی نیز تولید می کنند. برای مثال شعله یک شمع خانگی دمایی بین 800 تا 1000 درجه سانتیگراد دارد. اگر بجای هوا از اکسیژن خالص استفاده شود، می توان شعله را به دمای بالاتری نیز رساند که کاربردهای صنعتی نیز دارند.
در مورد آتش، برخی از تعاریف مورد استفاده قرار می گیرد که در زیر به طور خلاصه به آن اشاره کردیم:
احتراق: هرگونه فعل و انفعال شیمیایی که باعث به وجود آمدن حرارت و گرما شده و لازمه آن ترکیب سریع اکسیژن و مواد سوختنی است.
 1. اشتعال: زمانی که احتراق به جز گرما نور یا شعله نیز تولید کند به آن اشتعال گویند.
 2. سوختن: ترکیب شدن عناصر یک ماده با اکسیژن را سوختن می گویند.
 3. نقطه اشتعال: کمترین درجه حرارتی که در آن درجه مایعات سوختنی بخاراتی تولید می کند که قابل اشتعال است. در این حالت شعله به صورت لحظه ای روشن و سپس خاموش می شود.
 4. درجه حرارت خودسوزی: پایین ترین درجه حرارتی که یک ماده بتواند به صورت خود به خود بسوزد.
 5. نقطه احتراق: پایین ترین درجه ای که باعث شود آنقدر بخارات ایجاد شده از ماده تولید گردد و عمل احتراق ادامه پیدا کند.
 6. انفجار: اشتعال یکباره و حالتی که انرژی به صورت ناگهانی و با سرعت و زمان کوتاه خارج شود. معمولا هر ماده یا ترکیب شیمیایی که در اثر یک محرک مانند ضربه، جریان الکتریکی، حرارت و … به شکل ناگهانی تغییر شکل دهد و از حالت جامد به مایع یا گاز تبدیل شود را ماده منفجره گویند.

آتش

مثلث آتش

سه عامل برای به وجود آمدن آتش لازم است. اگر این سه عامل در یک محل و به اندازه کافی جمع شود، آتش سوزی رخ می دهد. این عوامل را می توان اینگونه نام برد:
 1. موارد قابل اشتعال
 2. حرارت
 3. اکسیژن (هوا)
تشکیل این سه عامل باعث به وجود آمدن مثلثی به نام مثلث آتش می شود.
مثلث آتش

مواد قابل اشتعال

در طبیعت مواد قابل اشتعال در سه حالت یافت می شود.
 1. مواد سوختنی جامد: موادی مانند چوب، کاغذ و پارچه که شکل و ظاهر مشخصی دارد.
 2. مواد سوختنی مایع: موادی مانند نفت، الکل و مایعات سوختنی که شکل معینی ندارد و در هر ظرفی ریخته شود به همان شکل در می آید. البته مایعات حجم معینی دارند.
 3. مواد سوختنی گاز: موادی مانند بوتان، استیلن و گازهای قابل اشتعال دیگر که فاصله بین مولکول های آنها زیاد است و به سرعت در محیط پخش می شود.
حالت چهارمی از ماده نیز وجود دارد که به آن پلاسما می گویند. این حالت برای ماده زمانی رخ می دهد که الکترون های خود را از دست داده و یونیده شود. خورشید از جمله اجسامی است که حالت پلاسما به خود دارد.

حرارت

زمانی احتراق صورت می گیرد که میزان درجه حرارت با توجه به نوع ماده و مواد ترکیب شونده با جسم سوزنده، به حد کافی برسد. این حد را درجه حرارت احتراق یا Fire Point می نامند.
Fire Point هر ماده با ماده دیگری متفاوت است. زمانی که ماده به این درجه حرارت برسد شروع به سوختن می کند و در این حالت اگر منبع تولید حرارت متوقف شود، ماده به سوختن خود ادامه خواهد داد.
اما زمان گرفتن حرارت، ماده به درجه حرارت دیگری می رسد که از درجه Fire Point کمتر است. اگر در این زمان درجه حرارت منبع تولید قطع شود، سوختن متوقف می شود. به این حالت درجه حرارت اشتعال یا Flash Point می گویند.
در Flash Point عناصر ماده مایع یا جامد به گاز تبدیل شده که در اثر ترکیب این گاز با اکسیژن، احتراق صورت می گیرد. هر جسم در ابتدا باید به گاز تبدیل شود، سپس شروع به سوختن خواهد کرد.
با دانستن Fire Point و Flash Point هر ماده می توان خطر وقوع احتراق را تا حد زیادی کاهش داد. برای این منظور کافی است دمای محیط از Fire Point مواد سوختنی کمتر باشد. در انبارداری این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است.
حرارت

اکسیژن

فرایند سوختن به وسیله اکسیژن موجود در هوا صورت می گیرد. ترکیب هوا شامل مقادیر نیتروژن: ۷۸/084 ،اکسیژن: 20/9476 و گازهای دیگر است.
در حین سوختن باید ماده و هوا در کنار یکدیگر باشد. هر چه میزان تماس اکسیژن با ماده بیشتر باشد، احتراق سریعتر و آسان تر انجام خواهد شد. بنابراین هر چقدر ماده پراکندگی بیشتر داشته باشد با اکسیژن تماس بیشتری نیز دارد. به همین علت گازها زودتر آتش می گیرند.
همچنین هر چقدر میزان اکسیژن در هوا بیشتر باشد، عمل احتراق شدت بیشتری خواهد داشت و اگر اکسیژن تمام شود، آتش خاموش خواهد شد. به صورت کلی اگر میزان اکسیژن موجود در هوا از 15 درصد کمتر شود، آتش خاموش می شود اما برخی از مواد با میزان 6 درصد اکسیژن نیز می سوزند.
ممنون که تا این قسمت همراه ما بودید… مطلب در حال تکمیل است
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج