جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

HSE (اچ اس ای) چیست و سیستم ایمنی و بهداشت چگونه کار می کند؟

|
|
|
HSE (اچ اس ای) چیست و سیستم ایمنی و بهداشت چگونه کار می کند؟

این نوشته چه مطالبی دارد؟

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست که به اختصار “اچ اس ای” (HSE) نامیده می شود، برنامه ای جامع است که توسط سازمان ها برای کاهش، پیشگیری و حذف خسارات و اختلالات ناشی از حوادث در محل کار، قرار گرفتن در معرض خطر و خطر وقوع حوادث محیطی صورت می گیرد. همچنین HSE برای کنترل و نظارت بر انطباق سازمان ها با استاندارد ها و قوانین مرتبط امری ضروریست.

اچ اس ای (HSE) چیست؟

HSE (اچ اس ای) مخفف کلمات Safety، Health و Environment به معنی بهداشت، ایمنی و محیط زیست است. سلامت و ایمنی در محل کار با توجه به دستورالعمل ها، اقدامات ایمنی و برنامه ها، رفاه و سلامت کارکنان را تضمین می کند. اگر این دستورالعمل ها اجرا شود، به جلوگیری از حوادث و کاهش احتمال آسیب به کارکنان و بیماری ها کمک می کند. همچنین این قوانین می تواند هزینه های پزشکی و مرخصی استعلاجی را کاهش دهد.

هر سازمانی در قبال رعایت این دستورالعمل های ایمنی و بهداشتی در محل کار مسئول است. این قوانین به صراحت گفته شده و اگر یک سازمان یا کسب و کار از آنها پیروی نکند، باید در قبال هرگونه حادثه ای پاسخگو باشد. همچنین، شرکت ها تعهد قانونی و مالی برای رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشتی دارند. آنها باید تعهد اخلاقی نیز برای ضمانت سلامت کارکنان و ایمنی آنها بدهند.

سیستم امنیت و بهداشت

ایمنی و بهداشت

ایمنی و سلامت در هر محیط کاری ضروریست و اهمیت زیادی دارد. یک محیط کار ایمن و سالم برای آسایش کارکنان، مشتریان و سایز اعضای مجموعه الزامی است. نگرانی ها در مورد ایمنی و بهداشت می تواند از منابع مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض مواد خطرناک، حوادث و روش های کاری نا ایمن ناشی شود.
برای اطمینان از ایمنی و سلامت کارکنان، برای کارفرمایان مهم است که به وضوح این موضوع را درک کنند که چه خطرات ایمنی و بهداشتی در محل کار آنها وجود دارد. کارفرما باید از عواقب احتمالی قرار گرفتن در معرض این خطرات آگاه باشد. کارفرما با شناسایی و کنترل خطرات ایمنی و سلامت محیط کار می تواند از کارکنان خود در برابر بیماری ها، صدمات و مرگ محافظت کند.

قوانین ایالتی مختلفی وجود دارد که بر سلامتی و ایمنی در محل کار حاکم است. این دستورالعمل ها حداقل استانداردهایی را برای کارفرما ایجاد کرده تا از کارکنان در برابر شرایط بالقوه خطرناک محافظت کند. اداره ایمنی و بهداشت شغلی یعنی OSHA، اولین آژانس مسئول اجرای این قوانین است. سازمان های دولتی نیز در اجرای قوانین بهداشت و ایمنی نقش مهمی دارند.

سیستم HSE

وظیفه HSE

دپارتمان ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، مسئول تضمین سلامت کارکنان، پیمانکاران و بازدیدکنندگان در محل کار است. این بخش همچنین برای مراقبت از محیط زیست در برابر تاثیرات احتمالی فعالیت شرکت ها نیز تلاش می کند.

این دپارتمان سیستم ها و رویه ها را نگهداری و پیاده سازی کرده تا اطمینان حاصل شود که تمامی فعالیت های شرکت به صورت مسئولانه و ایمن از نظر زیست محیطی اجرا می شود. ای بخش همچنین به کارکنان در مورد مسائل بهداشتی و ایمنی نیز راهنمایی می کند.

HSE توسط مدیر HSE (اچ اس ای) اداره می شود که به مدیر عامل گزارش های لازم را ارسال می کند. این بخش، از تیمی از متخصصان ایمنی و بهداشت تشکیل شده که در کنار یکدیگر ایمنی تمامی کارکنان، پیمانکاران و بازدیدکنندگان را تضمین می کند.

مدیریت HSE

مسئولیت های کلیدی HSE

مسئولیت های این بخش شامل موارد زیر می شود:

  1. تدوین و اجرای سیاست ها و رویه های ایمنی و بهداشتی
  2. انجام ارزیابی و ممیزی ریسک
  3. بررسی سوانح و حوادث
  4. نظارت بر رعایت قوانین بهداشتی و ایمنی
  5. ارتباط با آژانس های خارجی مانند اداره بهداشت و ایمنی (HSE)
  6. ارائه آموزش و راهنمایی در مورد مسائل ایمنی و بهداشتی

ایمنی در محل کار

ایمنی محل کار، شامل شرایطی است که از خطرات شناخته شده ای که باعث آسیب جسمی جدی و مرگ می شود، دور باشد و این شرایط باید سالم و ایمن باشد. محل کار ایمن و سالم جایی است که کارکنان می توانند تمامی وظایف خود را بدون قرار گرفتن در معرض خطراتی که می تواند باعث آسیب، بیماری یا مرگ شود، انجام دهد.
زمانی که بیشتر مردم به ایمنی محل کار فکر می کنند، خیلی سریع به خطرات فیزیکی مانند زمین خوردن، لیز خوردن و افتادن فکر می کنند. با این حال، بسیاری از انواع دیگر خطرات محیط کار می تواند ایمنی و سلامت کارکنان را تهدید کند. این خطرات شامل خطرات ارگونومیک، شیمیایی، بیولوژیک و مخاطرات روانی است.
ایمنی HSE

ایمنی و بهداشت شغلی (OSH)

OSH که به عنوان ایمنی و بهداشت، سلامت شغلی و سلامت و ایمنی مربوط با کار (WHS) نیز شناخته می شود، حوزه ای چند رشته ای است که با سلامت، ایمنی و کار سر و کار دارد. حضور کارکنان در کار این اصطلاحات همچنین به اهداف این رشته ها اشاره دارد.
اهداف اصلی OSH ایجاد سلامت و ایمنی کارکنان در یک محیط کار ایمن و سالم است. همچنین OSH می تواند از همکاران، اعضای خانواده، کارکنان، مشتریان و دیگر اشخاصی که شرایط کاری آنها ممکن است تاثیر گذار باشد، محافظت کند.
با توجه به گفته سازمان بهداشت جهانی یعنی WHO، بهداشت حرفه ای، همه ی جنبه های بهداشت و ایمنی در کار را پوشش داده و بر پیشگیری از خطرات به عنوان هدف اولیه تمرکز دارد. سلامت به عنوان وضعیت رفاه کامل ذهنی، اجتماعی و جسمی در نظر گرفته شده و فقط با عدم وجود بیماری تعریف نمی شود.
حوزه بهداشت حرفه ای، یک حوزه چند رشته ای از مراقبت های بهداشتی است که به افراد این امکان را می دهد که کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام داده و کمترین میزان آسیب را به سلامت جسمی خود وارد کنند. سلامتی را می توان به عنوان تمایزی از این طریق تعریف کرد. مثلا، افزایش ایمنی و سلامت در محل کار که در مورد جلوگیری از آسیب از تمامی خطرات ناگهانی است که ممکن است در محل کار رخ دهد.
 

برنامه ریزی و مدیریت واکنش های اضطراری

وجود رویه های عملیاتی استاندارد یا SOP، در گزارش های اضطراری، به عملیات نجات و وظایف پزشکی به جلوگیری از ترس غیر ضروری در زمان رویدادهای بی سابقه کمک می کند. هدف رهنمود های OSHA در مورد آمادگی و واکنش های اضطراری کمک به کارفرمایان برای آموزش و آماده سازی کارگران خود و اطمینان از تجهیز آنها به دانش و تجهیزات ایمنی لازم برای مقابله کارآمد با شرایط اضطراری است.
OSHA

سیستم اسناد و مدارک HSE

زمانی که صحبت از حفظ یک سیستم مدیریت HSE کارآمد با ثبت سوابق خوب می شود، هیچ چیزی بهتر از یک فرایند مدیریت صحیح نیست. این موضوع به نحوه مستندسازی و سازماندهی هر برنامه، خط مشی و مجموعه ای از استانداردهای لازم مربوط می شود. وقتی که یک سازمان نیاز به انجام ممیزی های داخلی و نظارت منظم را دارد، برای مدیران HSE ساده تر خواهد بود که بررسی کنند که آیا جزئیاتی گم شده، جلسات آموزشی دچار کمبود است یا سایر قوانین کلیدی اجرا می شود.

کنترل دستورالعمل های HSE

تنظیم معیارهای عملکرد، به سازمان ها کمک می کند تا اثربخشی کنترل های ایمنی و نحوه اقدام کارگران برای ایمن نگه داشتن خود و دیگران را بررسی و اندازه گیری کنند. بعضی از معیارها شامل نرخ آسیب از دست رفته یا LTIR، نرخ کل حادثه یا TCIR و نرخ اصلاح تجربه یا EMR است.
ایجاد چک لیست های استاندارد بازرسی در بهینه سازی فرایند و کیفیت بازرسی های HSE بسیار مفید است و به سازمان ها به کمک اطلاعات مربوطه، بینش لازم در مورد عملکرد سیستم ایمنی و بهداشت HSE را می دهد. در اکثر موارد، این موضوع همان جایی است که می توان مدیریت حادثه را نیز در نظر گرفت.

قانون ایمنی و بهداشت در محل کار

این قانون با نام HASAWA شناخته و در سال 1974 وضع شده است. طبق این قانون، تعهدات گسترده ای برای کارفرمایان تعیین می شود. کارفرما موظف است از سلامت، ایمنی و رفاه کارکنان در محل کار و سایر افرادی که در محل حضور دارند مانند کارگران موقت، کارگران عادی، کارمندان خود اشتغال، بازدیدکنندگان، مشتریان و عموم مردم اطمینان حاصل کند.
با این وجود، این تعهدات به عنوان “تا آنجا که امکان پذیر باشد” تعریف می گردد. کارفرما می تواند ادعا کند که هزینه های لازم برای یک اقدام ایمنی خاص نمی تواند با کاهش ریسک ناشی از آن قابل توجیه باشد. با این حال، این موضوع نشان می دهد که آنها می توانند صرفا با بیان این که نمی توانند بهبودهای لازم را انجام دهند، از تعهدات خود فرار کنند.
HASAWA به دولت های اجازه می دهد تا قوانین یا دستورالعمل ها و کدهای عمل تایید شده را (ACOPs) برای کارفرمایان صادر کند. آنها تعهدات خاصی را برای کارفرما در رابطه با ایمنی و سلامت در محل کار، از جمله کار در یک محیط امن در برابر با مواد خطرناک، شیمیایی و استرس، ترسیم می کنند.
اداره بهداشت جهانی یعنی HSE، تحت نظارت HASAWA تاسیس شده است. این قانون به HSE اجازه می دهد تا تعهدات کارفرما را اجرا و مجازات هایی را نیز برای عدم رعایت آنها اعمال کند.
HASAWA

اهمیت ایمنی و سلامتی در محل کار

ایمنی و سلامت کارکنان برای تمامی کسب و کارها مهم است. یک محیط کار ایمن از کارگران در برابر بیماری و آسیب های احتمالی محافظت و به کسب و کار کمک می کند تا به طور پیوسته و کارآمد به فعالیت خود ادامه دهد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا سلامتی و ایمنی در محیط کار از اهمیت زیادی برخوردار است که در ادامه با آنها آشنا می شویم:

محافظت در برابر بیماری و آسیب

واضح ترین دلیل برای اولویت قرار دادن سلامتی و ایمنی در محیط کار، محافظت از کارکنان در برابر آسیب و بیماری است. این موضوع به دلایل قانونی و اخلاقی بسیار مهم است. هیچ کسب و کاری نمی خواهد که کارمندش آسیب دیده یا بیمار شود. در بسیاری از موارد، اگر کارمندانشان به دلیل کارشان آسیب دیده یا بیمار شوند، مشاغل می توانند مسئول باشد.

بهبود بهره وری

یک محل کار سالم و ایمن، محل کار پویاتری نیز است. تحقیقات نشان می دهد که کارکنانی که در محل کار احساس امنیت و راحتی می کنند، نسبت به کسانی که احساس راحتی می کنند، بهره وری بیشتری دارند. پس ایجاد محیطی که در آن کارمندان بتوانند پیشرفت کنند بدون شک منطقی است.

کاهش هزینه ها

ایمنی و سلامت می تواند در بلندمدت باعث صرفه جویی در هزینه های کسب و کار شود. با پیشگیری از حوادث و بیماری های بهداشتی، کسب و کارها می توانند از هزینه های مربوط با از دست دادن بهره وری، غیبت کارکنان، ادعای غرامت کارکنان و اقدامات قانونی جلوگیری کنند.

رعایت قانون

در بسیاری از کشورها، کارفرما از نظر قانونی موظف است که محیط کار ایمنی را برای کارکنان خود فراهم کند. یعنی وجود سیاست ها و رویه های بهداشتی و ایمنی مناسب و اطمینان از اینکه کارکنان در مورد نحوه ایمن ماندن در محل کار آموزش های لازم را گذرانده اند.

افزایش روحیه

کارکنان شاد به احتمال زیاد نسبت به کارفرمای خود وفادا و کارآمد تر هستند. ایجاد فرهنگ ایمنی و محیط کار ایمن می تواند به تقویت روحیه و ایجاد احساس ارزشمندی در کارکنان کمک زیادی کند.

HSE (اچ اس ای) برای من چه معنایی دارد؟

حالا که پاسخ این سوال را که سلامت و ایمنی چیست را به خوبی درک کردید، ممکن است به این موضوع فکر کنید که چگونه HSE (اچ اس ای) بر شما تاثیر می گذارد. درباره روش هایی که سلامت و ایمنی بر کارفرمایان و کارمندان تاثیر می گذارد در ادامه بیشتر آشنا می شویم:

به عنوان کارمند

چه جنبه های ایمنی و بهداشتی بر زندگی روزانه شما در محل کار تاثیر می گذارد؟ اگر کارمند هستید، باید آموزش های بهداشت و ایمنی مناسب را برای شغل خود دریافت کنید. فرض کنید در یک منطقه خاص با خطراتی مانند مواد سمی و ارتفاعات یا فضاهای بسته کار می کنید. در این صورت، برای مقابله با خطرات خاص، باید دوره های بهداشت و ایمنی را سپری کنید.
این وظیفه کارمندان است که به رویه های بهداشتی و ایمنی که کارفرمایان خود در محل کار تعریف کردند، وفادار باشند. برای ساده کردن کار خود از روش های میانبر استفاده نکنید چرا که ممکن است با خطراتی همراه باشد. 
به طور طبیعی، اگر کارفرمای شما از شما بخواهد کاری را بر خلاف قوانین HSE (اچ اس ای) انجام دهید، شما الزامی برای انجام آن کار ندارید. شما نمی توانید کاری را که ایمنی شما را تهدید می کند را بدون ترس و سرزنش و از دست دادن موقعیت شغلی خود انجام دهید. در صورتی که کارفرمای شما قانع نشد، می توانید از اتحادیه خود یا بخش بهداشت و ایمنی کمک بگیرید.

به عنوان کارفرما

اگر شما یک کارفرما هستید، وظیفه شماست که از کارکنان خود در مقابل خطرات محافظت کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که آنها به میزان کافی در کلاس های مناسب آموزش دیده اند و در مورد قوانین و مقررات مربوط به شغل خود کاملا آگاه هستند.
مطمئن شوید که محل کار در طول روز امن است و هیچوقت به کارمندان خود اجازه ندهید کاری را بر خلاف قوانین ایمنی و بهداشتی انجام دهند. الگوی خوبی باشید و محیط کاری امن و مطمئن را تضمین کنید.

چرا آموزش HSE مهم است؟

آموزش HSE به دلایل گوناگونی اهمیت دارد. در ابتدا کمک می کند تا مطمئن شوید کارکنان از خطرات احتمالی در محیط کار خود آگاه هستند. همچنین کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که آنها می دانند چگونه در برابر این خطرات خود از خود محافظت کنند. در نهایت، آموزش های لازم HSE می تواند به کاهش حوادث و صدمات ناشی از کار در محل کار کمک کند.
 انواع گوناگونی از آموزش های HSE وجود دارد که کارفرما می تواند به کارکنان خود ارائه دهد. یکی از انواع آموزش ها، ارتباط خطر نامیده می شود. این نوع آموزش به کارکنان کمک کرده تا خطرات مربوط به بعضی مواد شیمیایی و سایر موادی که ممکن است در محل کار در معرض آنها قرار گیرد را درک کنند. آموزش ارتباطات خطر نیز می تواند به کارکنان کمک کند تا روش صحیح استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مانند دستکش، ماسک تنفسی و ماسک را درک کنند.
نوع دیگری از آموزش HSE، آموزش در برابر آتش است. این نوع آموزش به کارکنان کمک کرده تا خطرات مرتبط با آتش سوزی در محل کار را به خوبی درک کنند. آموزش ایمنی آتش نشانی می تواند به کارکنان در درک استفاده از کپسول آتش نشانی و سایر تجهیزات ایمنی آتش نشانی کمک زیادی کند.
در آخر، کارفرمایان نیز می توانند از طریق آموزش کمک های اولیه، آموزش های HSE را به کارکنان خود ارائه دهند. آموزش کمک های اولیه به کارکنان کمک می کند تا اصول اولیه مربوط به کمک های اولیه و نحوه اجرای صحیح آنها را درک کنند. این آموزش همچنین می تواند کمک کند تا کارکنان بدانند در زمان حادثه یا آسیب چه کاری را باید انجام دهند آموزش کمک های اولیه می تواند به نجات جان افراد در محل کار کمک کند و همچنین می تواند به کاهش تعداد حوادث و صدمات ناشی از کار نیز کمک زیادی کند.
تمامی این آموزش های HSE به دلایل گوناگونی وجود دارد. با این حال، مهم ترین دلیل ارائه آموزش های HSE به کارکنان، کمک به حفظ ایمنی آنها در زمان کار است. کارفرما می تواند با ارائه آموزش های HSE یعنی ایمنی و بهداشت به کارکنان، مطمئن شود که کارکنانش می توانند به طور ایمن و موثر در محل کار خود، فعالیت کنند.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Picture of ریزسنج
ریزسنج