جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاربرد ترانسدیوسر فشار

|
|
|
|
کاربرد ترانسدیوسر فشار

این نوشته چه مطالبی دارد؟

ترانسدیوسر فشار یا مبدل فشار (Pressure Transducer)، وسیله ای است که برای تغییر یک شکل از سیگنال انرژی به شکل دیگری از آن استفاده می شود. کاربرد ترانسدیوسر فشار معمولا در اندازه گیری، سیستم های کنترل و اتوماسیون است. یعنی هر جایی که سیگنال های الکتریکی از یک شکل به مقادیر فیزیکی دیگر مانند انرژی، نور، نیرو، گشتاور، موقعیت، حرکت و … تغییر می کند.

یک سنسور با استفاده از یک شکل انرژی و تغییر به شکل دیگری از انرژی به عنوان ترانسدیوسر عمل می کند. در ادامه مقاله به مروری از ترانسدیوسر فشار، انواع آن و کاربرد ترانسدیوسر فشار می پردازیم.

ترانسدیوسر فشار چیست؟

ترانسدیوسر فشار برای تغییر فشار اعمال شده به یک سیگنال الکتریکی که قابل اندازه گیری است استفاده می شود. گرچه انواع مختلفی از ترانسدیوسر فشار در بازار وجود دارد، اما آنچه بیشتر برای کاربرد ترانسدیوسر فشار مورد استفاده قرار می گیرد ترانسدیوسرهای فشارسنج است.

ترانسدیوسر فشار Keller

این فرایند تبدیل را می توان با تغییر شکل فیزیکی کرنش گیج که به دیافراگم ترانسدیوسر فشار متصل شده و در طراحی پل وتستون سیم کشی می شود انجام داد. زمانی که فشار به این ترانسدیوسر اعمال می شود، در دیافراگم انحراف ایجاد خواهد شد. کرنش باعث ایجاد تغییر در مقاومت الکتریکی می شود که متناسب با نیرو است.

این نوع ترانسدیوسر شامل دو بخش اساسی مانند یک دستگاه الکتریکی و یک ماده الاستیک است. در اینجا مواد الکتریکی پس از قرار گرفتن در معرض فشار تغییر شکل داده و دستگاه این تغییر شکل را شناسایی می کند.

تشکیل مواد الاستیک را می تواند در اشکال و اندازه های مختلف بر اساس اصل سنسور انجام داد. از مواد الاستیک می توان برای تشکیل یک غشای الاستیک نازک استفاده کرد که به عنوان دیافراگم شناخته می شود. دستگاه الکتریکی که توسط دیافراگم برای ساختن یک مبدل فشار جمع می شود به اصل عملکرد القایی، خازنی یا مقاومتی بستگی دارد.

ترانسدیوسر فشار خازنی

انواع ترانسدیوسر فشار

دسته بندی مبدل های فشار را می توان بر اساس طراحی آنها انجام داد. این مبدل ها در اندازه های مختلف و همچنین شکل های گوناگون وجود دارد. با این وجود، فناوری درون مبدل نیز می تواند متفاوت باشد. 4 نوع مبدل فشار وجود دارد که می توان به صورت زیر تقسیم کرد:

  • سیم رزونانس
  • پتانسیومتری
  • ظرفیت
  • استرین گیج

سه مدل خروجی الکتریکی برای این نوع ترانسدیوسر وجود دارد که شامل ولت، میلی آمپر (جریان) و میلی ولت می شود. برای انواع کاربرد ترانسدیوسر فشار می توان یکی از این خروجی ها را انتخاب کرد. همچنین برای هر نوع خروجی یک دستورالعمل سیم کشی نیز وجود دارد.

حفاظت از ترانسدیوسر

ترانسدیوسر فشار ممکن است به دلیل برخی از فشارهای ناگهانی دچار آسیب شود. این موضوع می تواند به دلیل چکش آب نیز رخ دهد. این فشارهای ناگهانی را می توان با نصب و اجرای برخی تجهیزات کنترل نمود و از ایجاد آسیب جلوگیری کرد. گرچه اکثر سنسورها تحمل افزایش فشار را تا چند ثانیه دارد اما اگر این زمان طولانی شود، قطعا آسیب می بیند.
ترانسدیوسر فشار

کاربرد ترانسدیوسر فشار

این ترانسدیوسرها در هر کاربردی که نیاز به اندازه گیری صحیح با وضوح بالا است مورد استفاده قرار می گیرد. 
  • کاربرد ترانسدیوسر فشار زمانی است که اندازه گیری نیرو با نمایشگر دیجیتال داخلی مورد نیاز است.
  • کاربرد ترانسدیوسر فشار در حلقه های بسته مانند جبران فشار الکتریکی است که نیروی بالادست و پایین دست یک شیر اندازه گیری نسبی را برای محاسبه دقیق افت فشار محاسبه می کند.
  • کاربرد ترانسدیوسر فشار در پمپ های حلقه بسته برای کنترل است.
  • این مبدل ها مانند یک سوئیچ فشار با قابلیت تغییر الکتریکی استفاده می شود.
عمده کاربرد ترانسدیوسر فشار در صنایع است و مشکلات متعددی به دلیل نصب ناصحیح آنها رخ می دهد. لذا باید قبل از نصب از کارشناس مربوطه مشورت گرفته و طبق نقشه اقدام به نصب آن نمایید.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج