جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انتخاب بهترین سنسور فشار | 5 نکته طلایی که باید بدانید

|
|
|
|
انتخاب بهترین سنسور فشار | 5 نکته طلایی که باید بدانید

این نوشته چه مطالبی دارد؟

سنسور فشار (حسگر فشار) از حیاتی ترین تجهیزات در سیستم است و با توجه به کاربردی که دارد، باید بهترین سنسور فشار را به درستی انتخاب کنید. زمانی که سنسور به درستی مشخص شود، سیستم شما در طول عمر فعالیت خود، به طور ایمن و در سطوح عملکرد مورد انتظار خود ظاهر می شود.

انتخاب سنسور فشار اشتباه می تواند منجر به آسیب به تجهیزات، آسیب به کارگران و یا اندازه گیری اشتباه شود. پس چگونه می توانید مطمئن شوید که سنسور مورد نظر را به درستی انتخاب کردید؟

زمان انتخاب سنسور فشار مناسب، باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. در این مقاله 5 نکته طلایی را مورد بحث قرار می دهیم تا به شما کمک کند بهترین سنسور فشار را برای تجهیزات خود انتخاب کنید.

سنسور فشار

5 نکته طلایی برای انتخاب بهترین سنسور فشار

هنگام انتخاب سنسور فشار، این عوامل را در نظر داشته باشید:

1. جنس سنسور فشار

جنس سنسوری که انتخاب می کنید باید با شرایط محیطی که قرار است در آنجا نصب شود سازگار باشد. همچنین ماده که قرار است در طول فرایند اندازه گیری فشار مورد استفاده قرار گیرد بسیار مهم است (مانند گازها و مایعات). در صورتی که جنس اشتباهی انتخاب کنید، ممکن است در طول زمان دچار آسیب، خرابی یا اندازه گیری های اشتباه شود.

برای نمونه، سنسورهای فشاری که برای اندازه گیری جریان هوا مبتنی بر فشار دیفرانسیل بسیار پایین است، با سنسورهای هیدروژن در فشارهای بالا بسیار متفاوت است. ممکن است سنسور در محیطی مرطوب یا کاملا غوطه ور در آب نصب شود. در نتیجه باید از استانداردهای مناسب برای فعالیت در این محیط ها برخوردار باشد.

جنس سنسور فشار

2. شوک و اثرات هیدرولیک

شوک به طور معمول با شوک مکانیکی روی یک قطعه از تجهیزات یا خود سنسور فشار همراه است و معمولا در برگه های اطلاعات سنسور فشار نشان داده می شود. در این مورد به شوک هیدرولیک می پردازیم که می تواند در سیستم های مبتنی بر سیالات به دلیل ماهیت تراکم ناپذیر بودن سیال رخ دهد.

شوک هیدرولیک، افزایش فشار ناشی از تغییرات ناگهانی سرعت سیال است. این اثر می تواند چندین برابر فشار عملکرد سیستم باشد و سریعتر از آنچه خروجی نشان می دهد رخ دهد. اما به طور دائم به دیافراگم یعنی عنصر حسگر آسیب می زند. درک این موضوع که آیا این امکان در سیستم وجود دارد یا خیر، و دانستن تاثیرات این اثر در طولانی مدت بر سنسور فشار می تواند مفید باشد.

علاوه بر طراحی، کالیبراسیون سنسور، فناوری، لوازم جانبی و ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند به مقابله با این اثرات منفی در فرایند مانند ضربه گیرهای فشار کمک کند.

در صورتی که این موارد به خوبی مورد توجه قرار نگیرد، می تواند منجر به آسیب به سنسور و اندازه گیری اشتباه فشار شود که این موضوع احتمالا ناشی از دیافراگم است.

3. مرجع فشار

تعیین مرجع فشار (گیج، خلاء، مطلق و دیفرانسیل) اولین قدم در تعیین این موضوع است که کدام فناوری می تواند در طراحی سنسور فشار مورد استفاده در تجهیزات قرار گیرد. چه فشاری را می خواهید اندازه گیری کنید؟ ای مرجع فشار به شرایط جوی (فشار گیج) یا فشار مطلق (مرجع مطلق) وابسته است؟
ای موضوع به ویژه زمان اندازه گیری شرایط پایین تر از فشار اتمسفر، هنگامی که تعیین فشار خلاء صورت می گیرد اهمیت دارد. بسیار مهم است که بدانیم آیا اندازه گیری نسبت به شرایط جوی است یا نسبت به فشار مطلق صورت می گیرد.

4. صحت (Accuracy)

زمانی که به سراغ انتخاب بهترین سنسور فشار می روید، حتما باید حواستان به بهترین صحت (Accuracy) نیز باشد. اینکه چگونه یک سازنده سنسور فشار مشخصات دقیق و عملکرد محصول خود را منتشر می کند، معمولا به عنوان Specmanship شناخته می شود. بدون استانداردهای صنعت مورد نظر در بسیاری از نقاط جهان، صحت را می توان به عنوان RSS، BFSL، ترمینال یا نقطه پایانی، باند خطاری کل یا Typical تعریف کرد.
با هر کدام از اصطلاحات بالا، صحت اعلام شده %0.25 می تواند از بسیاری جهات متفاوت تعبیر شود. در کاربردهای حیاتی، ممکن است Accuracy های بالا مورد نظر باشد اما در برخی از کاربردها سنسور فشار با Accuracy پایین نیز می تواند نیازها را برآورده کند.
صحت اندازه گیری

5. قابلیت تعویض سنسور فشار

زمان تعویض سنسور فشار در محل، عملکرد سیستم خود را همانطور که توسط سازنده تجهیزات مشخص شده است حفظ کنید. این کار به طور ویژه به این موضوع مربوط می شود که آیا خطاهای جبران صفر و دهانه یا در اطلاعات مربوط به صحت (accuracy) درج شده یا در طول فرایند تولید اولیه تجهیزات تصحیح می شود.

سخن پایانی

حالا که نکاتی را که باید زمان انتخاب بهترین سنسور فشار در نظر بگیرید را می دانید، می توانید راه حل مناسبی را که برای کاربرد شما بهترین است را پیدا کنید. در نظر گرفتن این فاکتورها می تواند به شما کمک کند تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید و با اندازه گیری فشار قابل اعتماد و دقیق، روند خود را ادامه دهید.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج