جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل و ثابت را بهتر بشناسید

|
|
|
|
دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل و ثابت را بهتر بشناسید

این نوشته چه مطالبی دارد؟

یک گازسنج تک گازه اساسا تنها یک گاز را در یک زمان با یک سنسور اندازه گیری می کند. تعداد زیادی از شرکت ها پس از بررسی و دقت فراوان به این نتیجه رسیدند که فقط یک عامل خطرناک در محیط کار آنها وجود دارد. گازسنج تک گازه راه حلی عالی برای مشتریانی است که می دانند با چه چیزی سر و کار دارند.

بعضی از گازسنج های تک گازه را می تواند در در بلند مدت استفاده کرد اما بعضی از آنها یکبار مصرف است. گازسنج تک گازه در صورتی که یک بار مصرف نباشد به طور کامل قابل تعمیر است و تمامی قطعات آن را می توان تعویض کرد. همچنین کالیبراسیون آن نیز به راحتی انجام می شود.

گازسنج تک گازه پرتابل

دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل صرفا برای اندازه گیری یک گاز خاص استفاده می شود. این گازها می‌تواند گازهای سمی یا toxic، گازهای قابل اشتعال یا Combustible و یا گازی مانند اکسیژن یا  اوزون باشد.

بر حسب نیاز کاربر، دستگاه گازسنج تک گازه در دو رده یکبار مصرف و دائمی تقسیم می شود. دستگاه گازسنج یکبار مصرف به گونه ای طراحی شده است که باتری و برد آن به کمک پلیت های فلزی به یکدیگر وصل شده و باتری آن غیر قابل تعویض است.

گازسنج تک گازه پرتابل

گازسنج تک گازه یک یکبار مصرف بعد از حدود 1 تا 3 سال خاموش می شود. باید این نکته را یادآور شد که دستگاه های گازسنج با عمر محدود از زمان تولید معمولا یک تاریخ مشخص برای راه اندازی دارد که معمولا این تاریخ پس از گذشت ۶ ماه است و اگر طی این زمان مشخص دستگاه راه اندازی نشود، دیگر قابل استفاده نیست.

دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل معمولا به خاطر قیمت ارزانی که دارد، اغلب مورد مصرف کاربرانی است که به طور موقت از این دستگاه استفاده می کنند. مانند پیمانکاران پروژه که برای مدت زمان محدودی باید خدماتی در محیط هایی که گازهای خطر آفرین وجود دارد فعالیت کنند و پس از اتمام پروژه دیگر به آن نیازی ندارند.
اما نوع دیگر دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل دائمی وجود دارد که می توان تا زمانی که شرکت سازنده قطعات یدکی آن را مانند سنسور و برد اصلی را تولید میکند از آن استفاده کرد .این دستگاه را باید هر ۶ ماه یکبار جهت انجام خدمات سرویس و کالیبراسیون به شرکت های معتبر دارای گواهی ایزو ۱۷۰۲۵ سپرد.

معمولا بیشترین قطعاتی که در این دستگاه باید تعویض گردد باتری و اسکرین فیلتر است و در صورت نیاز سنسور و برد آن نیز تعویض می شود.

سنسورهای گازسنج جهت تشخیص گازهای سمی و اکسیژن از نوع الکتروشیمیایی و برای تشخیص گازهای اشتعال آور کاتالیستی است.

در ایران با توجه به اینکه بیشترین گاز در محوطه های استخراج نفت و گاز از نوع ترش است و همچنین فاضلاب های شهری میزان H2S بالایی دارد، دستگاه گازسنج تک گازه پرتابل جهت تشخیص این گاز بیشترین مصرف را دارد اما این گازسنج در سایر صنایع جهت تشخیص گازهای Co در شرکت های فولاد، LEL در شرکت های گاز،nh3 و O2 در پتروشیمی ها و cl2 در حوضچه های کلرزنی بیشترین مصرف را دارد.

گازسنج تک گازه پرتابل

شرکت های تولید کننده دستگاه زیاد هستند اما معروفترین آنها را میتوان شرکت Honeywell Bw، دراگر، MSA و Crowcon را نام برد.
محصولات شرکت BW عبارتند از :

  1. BW CLIP که یک دستگاه گازسنجی با طول عمر ۲ الی ۳ سال می‌باشد.
  2. BW Extreme که یک دستگاه گازسنجی دائمی است و البته دیگر تولید نمیشود ولی بحث خدمات آن ادامه دارد و در ایران به وفور یافت میشود.
  3. BW solo که جانشین سری BW extreme گردیده است و از تکنولوژی و امکانات بالایی برخوردار است.

این دستگاه های تولیدی دارای گستره و تنوع زیادی از گازها است ولی بیشتر برای سنجش اکسیژن و گازهای سمی مورد استفاده قرار می گیرد.
دستگاه های گازسنجی تک گازه شرکت Drager از سری Pac هستند که مدل های مختلفی مانند Pac 3500 ،Pac 6000 ،Pac 7000 ،Pac 8000 ،Pac 8500 دارد.
دستگاه تولیدی شرکت MSA تحت عنوان MSA Altair pro به عنوان یک دستگاه تک گازه به بازار عرضه می گردد.
شرکت Crowcon هم محصول خود رو با نام Gasman راهی بازار کرده است و بیشترین مصرف این نوع دستگاه گازسنج پرتابل جهت سنجش گازهای قابل اشتعال است.

گازسنج تک گازه ثابت

دستگاه گازسنج تک گازه ثابت در مکان هایی نصب می شود که به صورت دائم باید در آن نقطه مانیتورینگ و کنترل نشت انجام شود. معمولا این دستگاه به دو صورت دارای صفحه نمایش و فاقد صفحه نمایش تولید می شود. دستگاه گازسنج تک گازه ثابت یا فیکس دتکتور معمولا ساختاری ساده دارد که از یک بدنه فلزی، یک برد اصلی و یک سنسور تشکیل شده است.

گازسنج تک گازه ثابت

جنس بدنه گازسنج تک گازه ثابت بسته به منطقه مورد استفاده متفاوت است. در مناطقی که خورندگی بالاست بهتر است جنس مقاوم مانند SS316 استفاده گردد و یا در جاهایی که خورندگی ندارد، می توان از جنس بدنه آلومینیومی استفاده کرد .مادربرد این دستگاه معمولا طوری طراحی شده است که می تواند سیگنال های دریافتی از سنسور را به خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر یا پروتکل های دیگری مانند HART تبدیل و آن را به کنترلرها ارسال نماید. این مادربردها بسته به طراحی می‌تواند دارای نمایشگر نیز باشد.

سنسورهای دستگاه گازسنج تک گازه ثابت توانایی اندازه گیری گازهای سمی خطرناک، گازهای قابل اشتعال و اکسیژن را دارد. نکته مهم در نصب گازسنج تک گازه ثابت این است که با توجه به وزن مولکولی و چگالی هر گاز، ارتفاع نصبی با توجه به نوع ماده اندازه گیری متفاوت است و باید جهت قرائت صحیح در ارتفاع مناسب نصب گردد.

برای دستگاه گازسنج تک گازه ثابت با توجه به نوع دستگاه روش های متفاوتی وجود دارد اما معمولا ساده ترین روش استفاده از دستگاه مولتی متر و کنترل خروجی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است. اما دستگاه گازسنج تک گازه ثابت که دارای صفحه نمایش است معمولا از طریق مگنت و کلیدهای موجود در صفحه، فرایند کالیبراسیون انجام می گردد و یا دستگاه هایی که دارای خروجی هارت است را می توان از طریق دستگاه هارت کامونیکیتور کالیبره نمود.

بزرگترین تولید کنندگان دستگاه گازسنج تک گازه ثابت را میتوان شرکت Honeywell ،Drager ،MSA ،Crowcon نام برد.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
نادر قاسمیان
نادر قاسمیان