جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

گازسنج پرتابل و گازسنج ثابت | کدام را انتخاب کنیم؟

|
|
|
|
گازسنج پرتابل و گازسنج ثابت | کدام را انتخاب کنیم؟

این نوشته چه مطالبی دارد؟

انتخاب مناسب ترین گازسنج پرتابل (قابل حمل) و گازسنج ثابت برای انواع کاربردها و صنایع از اهمیت زیادی برخوردار است. گاهی رسیدن به بهترین گزینه با توجه به تنوع زیاد این گازسنج ها می تواند چالش برانگیز و دشوار باشد.

گستره وسیعی از محصولات آشکارساز گاز وجود دارد که نیازهای محل کار شما را پاسخ داده و به کاهش تهدیدات گاز برای کارخانه صنعتی، کارکنان و افرادی که در آن محل حضور دارد کمک می کند.

گازسنج پرتابل نصب شده

گازسنج پرتابل و گازسنج ثابت

سیستم های تشخیص گاز پرتابل و ثابت، هر دو برای محافظت از کارگران و تجهیزات و برآورده کردن الزامات OSHA/EPA ضروری است. هر دو مدل محصول، به یک اندازه قادر به انجام کاری است که برای آن ساخته شدند. زمان تصمیم گیری برای استفاده از سیستم، باید ناحیه فیزیکی را که باید نظارت آشکار شود و نوع گاز را در نظر بگیرید. این گازها باید پایش شود، چه دائمی باشد و چه احتمال گسترش آن در منطقه وجود داشته باشد. 

عواقب انتخاب گازسنج با توجه به خطرات موجود، قابل توجه است. مدیران ایمنی و انطباق ممکن است با این موارد روبرو شوند:

 • شرایط محل کار به قدری پیچیده است که پیدا کردن یک راه حل مناسب برای همه دشوار است
 • آنها به اندازه کافی در مورد گزینه های تشخیص گازهای خطرناک نمی دانند
 • گزینه های تشخیص گاز کاملا به یکدیگر شبیه است به طوری که هیچ یک از آنها از یکدیگر متمایز نمی شود
گازسنج ها (آشکارساز گاز) به طور کلی به دو دسته پرتابل (قابل حمل) و ثابت تقسیم می شود. هر دو مدل از فناوری های مشابه برای تشخیص گازهای خطرناک استفاده کرده و نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارد. عوامل زیادی وجود دارد که در تصمیم گیری برای انتخاب نوع گازسنج برای محل کار شما از ماهیت خطر گرفته تا محدودیت های فشار کار در منطقه شغلی شما، مناسب است. پس در اولین اقدام بیایید انواع دستگاه گازسنج را بررسی کرده و به کاربردها و ویژگی های هرکدام نگاه کنیم. این موضوع به شما کمک می کند تا در مورد انتخاب مناسب برای ایمنی کارکنان، محل کار خود تصمیم بهتری بگیرید.

گازسنج پرتابل تضمین ایمنی کارکنان

گازسنج پرتابل (قابل حمل) راه حلی کاملا ثابت برای ارائه هشدارهای اولیه در مورد نشت گاز، ثبت داده های ارزشمند در مورد حوادث و محیط کار کارکنان و البته تضمین ایمنی آنها است. آخرین نسل از گازسنج پرتابل دارای ویژگی هایی مانند اتصال داده ها و هشدارهای ایمنی در زمان واقعی را ارائه داده که آنها را در محیط های خاص مفیدتر و متنوع تر می کند.
آشکارساز قابل حمل به طور کلی بر سلامت و ایمنی کارکنان متمرکز است. افرادی از این گازسنج استفاده می کنند که در مناطقی که ممکن است در معرض گاز قرار بگیرد، مانند یک فضای بسته قرار دارند. هزینه نصب آنها بسیار پایین و عموما بدون هزینه است و دستگاه به راحتی قابل نصب است. این نمایشگرهای سبک وزن بخش مهمی از تجهیزات حفاظت فردی (PPE) افراد است که به راحتی حمل می شود یا روی لباس کار آنها بسته می شود. دستگاه با یک باتری قابل شارژ یا قابل تعویض تغذیه می شود. گستره وسیعی از گازسنج پرتابل برای انتخاب وجود دارد که شامل گازسنج های تک گازه، گازسنج های چندگازه و گازسنج های فضای محدود اولیه می شود.

گازسنج پرتابل یا گازسنج قابل حمل به هوای محیط برای تشخیص گاز متکی است و با استفاده از پمپ، نمونه برداری را به صورت دستی یا اتوماتیک انجام می دهد. این گازسنج ها معمولا دارای یک پمپ به صورت داخلی یا خارجی است و با یک باتری شارژی کار می کند. به طور کلی، گازسنج ها به کاربر در مورد قرار گرفتن در معرض تهدید گازهای خطرناک هشدار می دهد. با این وجود، بعضی از آخرین نسل گازسنج ها می تواند با اعضای دیگر نیز در صورت وجود خطر تماس گرفته و آنها را از وجود گاز خطرناک مطلع سازد.

گازسنج پرتابل
این دستگاه در صورت وجود تهدید در یک منطقه خاص می تواند:

 • اطلاعات موقعیت را به کمک GPS مشخص کند
 • برای کمک دیگران را مطلع سازد
 • هشدار های لازم را دهد
بیشتر گازسنج های قابل حمل دارای آلارم 360 درجه، صدای بسیار بلند و هشدار صورت بصری است که بتواند جلب توجه کند. داده های گازسنج را زمانی که در پایان یک شیفت کاری هستید می توانید بارگذاری کرده تا مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

این داده ها می تواند بسیار ارزشمند باشد. مثلا دانستن سطح قرار گرفتن کارکنان در معرض گاز در طول زمان کاری می تواند به شما کمک کند تا ابزارهای حفاظتی مناسب را برای محیط کار آنها تعیین کرده یا الگوهای خطر را برای یک فرد یا مکان خاص شناسایی کنید.

گازسنج ثابت
مناطق زیادی وجود دارد که در آنجا از گازسنج پرتابل برای محافظت از کارکنان استفاده می شود:

 • در ساخت یا فرآوری گازها یا مایعات قابل اشتعال
 • در محل های مربوط به استخراج نفت و گاز از زمین و پالایش و حمل سوخت
 • ورود به فضاهای محدود برای نگهداری لوله ها در خطوط فاضلاب یا خطوط انتقال گاز یا برای تعمیر و نگهداری تجهیزات مخابراتی
 • در رنگ پاشی، استفاده از چسب، تینر یا سایر مواد حاوی حلال های قابل اشتعال
معایب گازسنج پرتابل:
 • عدم امکان نظارت 24 ساعته به علت قابل شارژ بودن دستگاه
 • ممکن است زمانی هشدار دهد که کاربر در زمان مناسب و در مکان مناسب با تجهیزات ایمنی کافی است
 • نمی تواند تجهیزات ایمنی محل را به صورت خودکار فعال کند مانند زنگ های هشدار، سیستم های تهویه و چراغ ها
 • به آزمایش روزانه و کالیبراسیون دوره ای نیاز دارید
 • برای استفاده از آنها باید به کارکنان آموزش های لازم را ارائه دهید
 

گازسنج ثابت تضمین ایمنی محل کار

گازسنج ثابت برای تشخیص 24 ساعته و دائمی تهدیدات در کارخانه های صنعتی برای ایمنی کارکنان و افرادی که در نزدیکی آن زندگی می کند و همچنین برای جلوگیری از آسیب به کارخانه و تجهیزات استفاده می شود. آنها برای کار در مکان های ثابت در اطراف یا داخل یک تاسیسات طراحی شده اند. گازسنج ثابت معمولا برای محیط هایی که احتمال انفجار بالقوه وجود دارد طراحی شدند.
این گازسنج ها که به طور ثابت نصب شده اند که برای تشخیص نشت گاز در محلی که خطر گاز مشخص شده است مورد استفاده قرار می گیرد. از این نظر، عملکرد آنها دقیقا مانند سیستم های هشدار دود و آتش است و باید برای عملکرد بهینه، موقعیت استراتژیکی برای آنها در نظر گرفته شود. گازسنج ثابت معمولا از ارتباطات سریالی مانند Modbus استفاده می کند و در سیستم کنترل نظراتی کارخانه و جمع آوری داده ها (SCADA) یکپارچه شده است.
وظیفه اصلی گازسنج ثابت شروع اقدامات مرتبط با ایمنی مانند:
 • شروع پروتکل های تخلیه
 • خاموش کردن تجهیزات کارخانه
 • فعال سازی هشدارهای صوتی و بصری در سطح محل یا منطقه
 • فعال سازی سیستم های تهویه و خروج
چند نوع گازسنج ثابت با توجه به کاربرد آن وجود دارد:
 • گازسنج نقطه ای که مانند یک گازسنج پرتابل عمل کرده و محدوده کوچکی در حدود 5 متر را پوشش می دهد
 • گازسنج مسیر باز که برای تشخیص انتشار گاز در هر نقطه از طول یک خط لوله انتقال گاز به طول 100 متر مناسب است
 • گازسنج حرارتی که به طور موثری به دنبال تشخیص نشت گاز است
 • گازسنج صوتی که به دنبال صدای نشتی گاز است
 • گازسنج فوق حساس که شناسایی گاز را بسیار دقیق و سریع انجام می دهد
گازسنج ثابت در موارد زیر کاربرد دارد:
 • دیگ بخار
 • آزمایشگاه ها
 • تصفیه آب، فاضلاب و ذخیره سازی گاز
 • استخراج، آزمایش، انتقال، پردازش، ذخیره سازی و بسته بندی گاز
 • کنترل فرایند و حذف بو در کارخانه های فاضلاب
معایب گازسنج ثابت:
 • نیاز به سرویس دهی منظم
 • باید استانداردهای لازم برای کار در هر شرایط آب و هوایی را داشته باشد
 • نیاز به منبع تغذیه
 • هزینه بالا برای خرید و نصب
 • باید در جای مناسبی نصب شده و گاز را تشخیص دهد

گازسنج پرتابل یا گازسنج ثابت؟

در اکثر محل هایی که امکان وجود گازهای سمی و قابل احتراق وجود دارد، نیاز به هر دو مدل گازسنج یعنی ثابت و پرتابل دارید. به طور کلی، یک گازسنج ثابت همیشه راه حل بهتری نسبت به یک گازسنج پرتابل است. با این وجود، این راه حل همیشه جوابگو نیست و شما نمی توانید در یک فضای محدود اقدام به نصب آشکارساز گاز ثابت کنید و کارکنان باید در هرکجا و هر زمان که نیاز بود از گازسنج استفاده کنند. ملاحظات اساسی که باید انجام شود، ماهیت خطرات گاز و محیط عملیاتی و بسیاری از موارد دیگر است. توصیه می شود با یک کارشناس گازسنجی در این مورد مشورت کنید تا ترکیب ایده آل گازسنج را برای شرایط شما شناسایی کند.
در جدول زیر می توانید ذهنیت خوبی نسبت به گازسنج پرتابل و ثابت داشته باشید:
گازسنج پرتابل
گازسنج ثابت
به کارکنان اختصاص داده شده و معمولا روی لباس آنها نصب می شود. هر شخص برای کار با دستگاه نیاز به آموزش دارد.
به صورت ثابت و دائمی نصب شده و معمولا تا زمانی که هشدار دهد و زمان تخلیه کارکنان است، قابل مشاهده نیست.
ایده آل برای مناطق کوچک مانند فضاهای بسته یا مناطقی که برای ورود به آن نیاز به مجوز امنیتی لازم است. در صورتی که تنها به عنوان سیستم تشخیص گاز برای مناطق بزرگ مانند کارخانه های تولیدی با تعداد کارکنان و تجهیزات زیاد مورد استفاده قرار گیرد، بسیار پرهزینه خواهد بود.
ایده آل برای مناطق وسیعی که کارکنان زیادی در آنجا مستقر هستند و یا مناطقی که جابجایی کارکنان در آن نامحدود است. برای شناسایی در فضاهای محدود مانند فاضلاب، مخازن ذخیره، گودال ها و .. تا حدودی غیر عملی است.
فقط زمانی شناسایی گاز را انجام می دهد که دستگاه روشن است، آماده شده و باتری آن شارژ شده است.
به طور دائمی دستگاه در حال شناسایی گاز است و قبل از هربار استفاده نیاز به آماده سازی ندارد.
قبل از هربار استفاده نیاز به بامپ تست (Bump Testing) است.
بامپ تست (Bump Testing) هر 30 روز پیشنهاد می شود.
زمان روشن شدن دستگاه و قبل از هربار استفاده نیاز به گرم کردن و آماده سازی دارد.
نیازی به گرم کردن و آماده سازی ندارد.
در محلی که شخص به آنجا می رود، دستگاه نیز همراه او است. زمانی که گازهایی با غلظت بالا در ارتفاع پایین (کف) جمع شده است، دستگاه تا زمانی که این گاز تا ارتفاع بالاتر حرکت نکند قادر به شناسایی آن نیست.
ایده آل برای نظارت بر هر نوع گاز سمی و قابل احتراق است. زیرا دستگاه ها به طور استراتژیک در مکان های کلیدی نصب شده که احتمال تجمع گاز خطرناک در آنجا بیشتر است.
اندازه این دستگاه کوچک است و درون خود سنسورهای کوچکی را جای داده که طول عمر کمتری نسبت به سنسورهای بزرگتر دارد.
سنسورهای آن طول عمر بیشتری دارد به این دلیل که در برخی موارد اندازه بزرگتری دارد.
احتمال اینکه دستگاه به دلیل کوتاهی شخص و اینکه به طور فیزیکی در محیط های مختلف دچار فرسایش شود زیاد است.
گازسنج ها در یک مکان ثابت می شود و فرسایش کمتری مانند ساییدگی و پارگی دارد و می توان از آنها به وسیله یک قاب فلزی یا پوشش ضد آب محافظت نمود.
زمانی که گاز خطرناک بیش از حد مجاز در جو وجود داشته باشد، یک زنگ هشدار صوتی به صدا در می آید، چراغ آن چشمک می زند و در صورت مجهز بودن دستگاه، ویبره (لرزش) نیز فعال می شود.
معمولا دارای خروجی آنالوگ یا دیجیتال است. پس می توان هشدارها را از راه دور روشن کرد و یا فرایندهای ایمنی را فعال نمود. مثلا سیستم تهویه را روشن و یا خاموش کرد.

گازسنج پرتابل

سخن پایانی

مناسب بودن یک گازسنج با توجه به کاربری آن تعیین می شود. در برخی کارخانه ها یا محیط های صنعتی، نیاز است که از هر دوی این دستگاه ها به صورت ترکیبی استفاده شود. برای مثلا در محدوده ای که احتمال نشتی گاز زیاد است، گازسنج ثابت توصیه می شود. از طرفی برای محدوده هایی که فضای بسته و کوچکی دارد و امکان نصب مدل های ثابت نیست، استفاده از گازسنج پرتابل پیشنهاد می شود. هرکدام از این گازسنج ها مزایا و معایب خاص خود را دارد، اما چیزی که قطعیست، ضروری بودن استفاده از این گازسنج ها در مکان هایی است که احتمال وجود گاز سمی یا قابل احراق زیاد است.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج