جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

7 مدل گازسنج صنعتی | آنچه لازم است از آشکارساز صنعتی بدانید

|
|
|
|
7 مدل گازسنج صنعتی | آنچه لازم است از آشکارساز صنعتی بدانید

این نوشته چه مطالبی دارد؟

گازسنج صنعتی در بسیاری از صنایع مانند استخراج نفت، معادن، پالایشگاه ها و تولید، از اهمیت زیادی برخوردار است. آشکارساز گاز برای اطمینان از ایمنی کلی کارکنان و سازمان شما فعالیت می کند.

اما انتخاب نوع مناسب گازسنج برای برآورده کردن نیازهای خاص شرکت شما می تواند کار چالش برانگیزی به نظر برسد. فناوری های مختلفی برای انتخاب وجود دارد که هر کدام تحت اساس عملیاتی متفاوتی عمل کرده و هر کدام نقاط قوت و ضعف متفاوتی دارد.

در ادامه مقاله به مرور برخی از رایج ترین گازسنج های صنعتی، شرح عملکرد آنها و شرایطی که در آن کار می کند می پردازیم.

1. گازسنج صنعتی Pellistor/Catalytic Bead (CB)

این گازسج ها از احتراق کاتالیزوری برای اندازه گیری گازهای قابل احتراق در غلظت های سطح انفجار پایین (LEL) استفاده می کند. این نوع سنسور نزدیک به یک قرن است که مورد استفاده قرار می گیرد و با اندازه گیری اختلاف دما میان دو مهره، یک مهره خنثی و دیگری فعال در یک کاتالیزور شیمیایی عمل می کند. همانطور که آنها شروع به گرم شدن می کند، کاتالیست دارای کاتالیزور بیشتر گرم می شود.

آنها به گستره کاملی از گازهای قابل اشتعال از جمله متان، بوتان، پروپان، هیدروژن و مونوکسید کربن پاسخ می دهد. با این وجود، زمانی که در معرض غلظت بالای گازهای قابل اشتعال و احتراق قرار می گیرد، زمانی که یک گازسنج کالیبره می شود، این گازسنج ها ممکن است خوانش نادرستی را برای همه گازهای دیگر ارائه دهد. این سنسورها برای تشخیص گاز هیدروکربن، هیدروژن یا استیلن در جایی که ممکن است نوسانات شدید دما یا رطوبت وجود داشته باشد، بهترین عملکرد را دارد.

سنسور گازسنج صنعتی کاتالیزوری

2. سنسورهای صنعتی نقطه ای مادون قرمز (PIR/NDIR)

گازسنج صنعتی مادون قرمز دوطول موج را اندازه گیری و مقایسه می کند. یکی در طول موجود جذب کننده گاز یعنی فعال، و دیگری در طول موج مرجع که توسط گاز جذب می شود.
گازسنج صنعتی مادون قرمز برای شناسایی گازهای هیدروکربنی به ویژه در محیط های دارای سطح اکسیژن پایین، به خوبی کار می کند. آنها همچنین برای شناسایی غلظت بالای سیلیکون ها، گازهای هیدرید یا هیدروکربن های هالوژنه به خوبی کار می کند. این سنسورها نباید در جاهایی که ممکن است هیدروژن وجود داشته باشد مورد استفاده قرار گیرد. به این دلیل که این گاز نور مادون قرمز را جذب نمی کند.

سنسور گازسنج صنعتی مادون قرمز

3. سنسورهای گاز صنعتی مسیر مادون قرمز (OPIR)

گازسنج مادون قرمز مسیر باز شبیه به گازسنج های مادون قرمز نقطه ای عمل می کند. با این تفاوت که فاصله مسیر شناسایی آنها را می توان تا بیش از 100 متر افزایش داد. این گازسنج می تواند در هر دو محدوده LIL-m و ppm-m نظارت کرده تا نشت گازهای زیاد یا کم را شناسایی کند.
این نوع گازسنج صنعتی با گازهای هیدروکربنی، سیلیکون ها، گازهای هیدرید یا هیدروکربن های هالوژنه که ممکن است در مناطق باز و بزرگ یافت شود، بهترین عملکرد را دارد.

4. سنسورهای گازسنج صنعتی لیزری (TLDS/ELDS)

این نوع گازسنج صنعتی از طریق یک فناوری لیزری در سنسور کار می کند که شناسه خاص گاز را شناسایی و تجزیه و تحلیل می کند. سنسورهای لیزری پیشرفته می تواند در یک مسیر باز کار کند. این سنسور نسبت به بعضی دیگر از سنسورها مزیت های بیشتر دارد به دلیل اینکه هشدار کاذب را به دلیل تداخل گازهای دیگر ارائه نمی دهد، زیرا می تواند هر گاز را به طور دقیق شناسایی کند. همچنین به لطف فناوری لیزری، گازهای دیگر روی سنسور هیچ تاثیر منفی ندارد.
مانند آشکارساز گاز OPIR، آشکارسازهای لیزری پیشرفته در مناطق باز بهترین عملکرد را دارد. با این وجود، هرگونه نویز وارد شده توسط منبع نور یا سیستم نوری، قابلیت تشخیص سنسور را بدتر می کند. آنها در شناسایی گاز متان، بخار آب و سایر گازها عملکرد بسیار مناسبی دارد.
سنسور گازسنج لیزری

5. شناسایی نشت گاز اولتراسونیک (UGLD)

گازسنج صنعتی اولتراسونیک، بسیار متفاوت از دیگر آشکارسازهای گاز است که گازهای انباشته شده را از یک نشتی اندازه گیری می کند. آنها از سنسورهای صوتی برای تشخیص صدای تولید شده در اثر خروج گاز در فرکانس های اولتراسونیک استفاده می کند. این صداها برای گوش انسان محسوس نیست.
با توجه به کیفیت صدا، گازسنج اولتراسونیک می تواند میزان نشت گاز را شناسایی و اندازه گیری کند و هشدارهای اولیه را ارائه دهد. مزیت اصلی این آشکارساز این است که گاز لازم نیست به عنصر حسگر برسد تا از نشتی گاز مطلع شود. دستگاه بدون تماس با گاز نشتی را شناسایی می کند.
این گازسنج صنعتی به خوبی در مناطق و فضاهای باز یا فضاهای بسته با تهویه مناسب کار می کند. آنها همچنین در محیط های پر سر و صدا به خوبی کار می کند زیرا بیشترین نویز در محدوده شنوایی است و به سنسور اجازه می دهد تا به راحتی نویز اولتراسونیک را دریافت کند. و از آنجایی که آنها به کمک صدا می کند، می تواند گستره کاملی از نشت گاز را شناسایی کند.
سنسور اولتراسونیک

6. گازسنج صنعتی الکتروشیمیایی (EC)

این نوع آشکارساز گاز با تبدیل غلظت گاز به جریان الکتریکی کار می کند. گاز از طریق یک لایه به حسگر می رسد و در آنجا با یک الکترود تماس پیدا کرده و اکسید می شود. این واکنش الکتروشیمیایی منجر به عبور جریان الکتریکی از مدار خارجی خواهد شد.
مدار خارجی عملکردهای پردازش سیگنال را اندازه گیری و تقویت می کند و یک قرائت را به کاربر خود گزارش می دهد. انواع گوناگونی از حسگرها برای تشخیص گازهای خطرناک از جمله مونوکسید کربن، سولفید هیدروژن و اکسیژن (برای تشخیص غلظت اکسیژن) تولید شده است.
گازسنج های گاز الکتروشیمیایی برای شناسایی گازهای خطرناک در محدوده ppm یا در فضاهای بسته که ممکن است پایین یا بالا بودن غلظت اکسیژن را تجربه کند، بهترین عملکرد را دارد.
سنسور الکتروشیمیایی

7. گازسنج صنعتی میکرو الکترومکانیکی (MEMS)

این سنسورهای گاز از یک مبدل MEMS برای شناسایی گستره وسیعی از گازهای خطرناک استفاده می کند. این نوع سنسور با اندازه گیری تغییرات در خواص حرارتی هوا و گازهای اطراف آن با استفاده از هیتر و دماسنج تعیین شده کار می کند.
سنسورهای مبتنی بر MEMS می تواند گستره کاملی از گازهای قابل اشتعال یا قابل احتراق، از جمله گازهای مخلوط را اندازه گیری کند. آنها می تواند نمونه های گاز شناسایی شده را به هیدروژن، متان، گاز سبک، گاز متوسط یا گاز سنگین دسته بندی کند. حتی در صورت قرار گرفتن در معرض غلظت بالای گازهای خطرناک، دچار ایراد نمی شود.
گازسنج صنعتی MEMS، در اکثر شرایط به خوبی کار می کند. آنها به ویژه برای شرایطی مناسب است که در آن گازهای متعدد ممکن است وجود داشته باشد و در گستره وسیعی از شرایط محیطی حتی شرایط سخت به خوبی عمل می کند.
سنسور MEMS

در نهایت بهترین گازسنج صنعتی کدام است؟

همانطور که فکر می کنید، بهترین گازسنج صنعتی با توجه به کاربرد شما، به متغیرهای زیادی بستگی دارد. بیشتر گازسج های صنعتی امکان شناسایی به گستره وسیعی از نیازهای کاربر را دارد. زمان انتخاب آشکارساز صنعتی مناسب برای محیط خود، باید محدودیت ها و نقاط قوت هر نوع سنسور را درک کنید. این اطلاعات به شما کمک می کند تعیین کنید کدام یک برای ایمن نگه داشتن محل کار و کارمندان شما مناسب تر است.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Picture of ریزسنج
ریزسنج