جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار

|
|
|
|
تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار

این نوشته چه مطالبی دارد؟

تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار در چیست؟ معمولا واژه های سنسور فشار (حسگر یا Sensor)، ترانسمیتر فشار (فرستنده یا transmitter) و ترانسدیوسر فشار (مبدل یا Transducer) معمولا گیج کننده شده، به این علت که معمولا توسط فروشندگان مختلف به جای یکدیگر به کار برده می شود.

در دنیای کنترل فرایند و ابزار دقیق واژه ترانسمیتر چندان قدیمی نیست. به طول ویژه اصطلاح ترانسدیوسر یا مبدل به عنوان نامی برای بسیاری از تجهیزات و ابزارها استفاده می شود. اگر عبارت های سنسور و مبدل یا مبدل در مقابل سنسور را جست و جو کنید، تعریف های متفاوتی را خواهید دید. بسیاری از افراد تعریف خاص خود را دارند.

خب اجازه دهید قبل از دانستن  تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار با تعریف های مناسبی از این واژه های شروع کنیم:

سنسور (حسگر) چیست؟

سنسور عنصری است که اندازه گیری اولیه را با حس کردن تغییرات در یک متغیر فیزیکی انجام می دهد. سنسور وسیله ای است که با متغیر مورد اندازه گیری، تماس فیزیکی برقرار می کند و تغییرات را تشخیص می دهد و در نهایت سیگنال خروجی مربوطه را که قابل اندازه گیری است، فراهم می کند.

سنسور

ترانسدیوسر (مبدل) چیست؟

ترانسدیوسر یا مبدل وسیله ای است که یک شکل از انرژی را به شکل دیگری از آن تبدیل می کند. ترانسدیوسر یک کمیت خروجی با یک رابطه مشخص با کمیت ورودی ارائه می دهد. در زمینه تجهیزات ابزار دقیق، میزان خروجی یک سیگنال الکتریکی یا الکترونیکی است. پس، می گوییم که یک ترانسدیوسر فشار، بار، نیرو یا سایر حالت ها را اندازه گیری می کند.

ترانسدیوسر فشار Keller

کرنش سنج

برای مثال، یک کرنش سنج، یک مبدل است که میزان مقاومت آن متناسب با کرنشی که تحمل می کند، تغییر خواهد کرد.

کرنش سنج

تفاوت سنسور و ترانسدیوسر

در اینجا یک مطلب جالب وجود دارد. تمامی سنسورها مبدل است، اما همه مبدل ها سنسور نیست! منظور از این جمله چیست؟ خوب، یک بلندگو را تصور کنید که سیگنال الکتریکی را به حرکت تبدیل می کند. بلندگو یک ترانسدیوسر است اما یک سنسور نیست.

ترانسمیتر (فرستنده) چیست؟

خوب بیایید در مورد فرستنده هم صحبت کنیم به این دلیل که بیش از یک تعریف دارد.

این اصطلاح در کنترل فرایند احتمالا از دنیای ارتباطات قرض گرفته شده که در آن فرستنده دستگاهی است که امواج رادیویی از یک آنتن را تولید و ارسال می کند. این امواج رادیویی تابش شده در آخر توسط یک گیرنده رادیویی شناسایی و دمودوله می شود. گیرنده، امواج صوتی را برای گوش انسان تولید می کند.

در دنیای کنترل فرایند، ترانسمیتر دستگاهی است که یک سیگنال ابزار دقیق را ارسال می کند که نشان دهنده یک متغیر فیزیکی در حال اندازه گیری است. سیگنال الکتریکی استاندارد، 1 تا 5 ولت یا 4 تا 20 میلی آمپر است که 0 تا 100 درصد از تغییرهای فیزیکی اندازه گیری شده را نشان خواهد داد. این سیگنال اندازه گیری شده ارسالی توسط یک گیرنده مانند یک ورودی آنالوگ در یک DCS یا PLC شناسایی می شود.

ترانسمیتر فشار

تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار

خب، ما فقط گفتیم که سیگنال ترانسمیتر فشار نشان دهنده متغیر فیزیکی است. ترانسمیتر فشار چطور می داند که متغیر فیزیکی چیست؟ اینجاست که یک سنسور یا مبدل وارد عمل می شود. یک سنسور اندازه گیری اولیه را انجام می دهد. در صورت لزوم، یک ترانسدیوسر فشار این اندازه گیری اولیه را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل کرده که بعد از آن توسط ترانسمیتر فشار تقویت و استاندارد می شود.
برای مثال، ما در حال اندازه گیری فشار در محدوده 0 تا 100 psi هستیم. سنسور یا ترانسدیوسر فشار، اندازه گیری اولیه را انجام می دهد و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. بعد از آن، ترانسمیتر فشار آن سیگنال را به سیگنال استاندارد 1 تا 5 ولت تبدیل می کند که توسط یک ماژول ورودی آنالوگ PLC دریافت خواهد شد.
تعداد زیادی از فروشندگان از اصطلاحات ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار به جای یکدیگر استفاده می کنند. اما در حال حاضر می دانیم که این دو تجهیز یکسان نیست. پس هنگام خرید مراقب باشید.

سوئیچ فشار چیست؟

بد نیست درمورد سوئیچ فشار نیز کمی بدانید. سوئیچ فشار یک دستگاه دو قسمتی است که از یک مبدل سنسور و یک کلید الکتریکی ساخته شده است.

سوئیچ فشار

تفاوت ترانسمیتر فشار و سوئیچ فشار

در این دو تجهیز یعنی ترانسمیتر فشار و سوئیچ اجزای مشترکی وجود دارد، اما از نظر عملکرد و کاربرد بسیار متفاوتند. سوئیچ فشار مانند ترانسمیتر فشار دارای مبدل است. اینجاست که شباهت به پایان می رسد.
همانطور که قبلا گفتیم، یک ترانسمیتر فشار یک ولتاژ الکتریکی آنالوگ یا یک سیگنال جریان را تولید کرده که نشان دهنده 0 تا 100 درصد فشار فرایند فیزیکی است. سوئیچ فشار دارای کنتاکت های الکتریکی است که با فشار خاصی باز یا بسته می شود.
آیا می توان از ترانسمیتر فشار برای عملکرد به عنوان سوئیچ فشار استفاده کرد؟ بدون شک بله ولی آیا واقعا ارزش دارد؟
در ابتدا، یک ترانسمیتر فشار بزرگتر و گرانتر و نصب آن کمی دشوار است. عوامل بازدارنده دیگری نیز وجود دارد.
تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر فشار
به این مثال توجه کنید:
در اینجا ما یک سیستم کنترل فرایند داریم که در آن باید دریچه ای را باز کرده که فشار در لوله را به 50 psi برساند. می توانیم از یک ترانسمیتر فشار کالیبره شده برای تولید خروجی در محدوده 4 تا 20 میلی آمپر برای محدوده فشار 0 تا 100 psi استفاده کنیم.
به یک ماژول ورودی آنالوگ در دستگاه PLC نیاز داریم و باید ماژول آنالوگ را درجه بندی کنیم و کد را در برنامه PLC وارد کرده تا مقدار 50 psi باعث باز کردن شیر شود.
استفاده از یک سوئیچ فشار متصل به یک ماژول ورودی دیجیتال ساده PLC بسیار ساده تر است. منطق کنترل شیر در PLC بسیار ساده تر است.
در نهایت، اگر نیازی به دانستن فشار دقیق ندارید و فقط باید بدانید که چه زمانی یک نقطه فشار خاص از مقدار تعیین شده پایین تر یا بالاتر رفته است، پس از یک سوئیچ فشار استفاده کنید.

خلاصه مقاله

خب بد نیست آنجا گفتیم را خلاصه کنیم:

  • سنسور عنصری است که اندازه گیری اولیه یک متغیر فیزیکی را انجام می دهد.
  • ترانسدیوسر وسیله ای است که یک شکل از انرژی را به شکل دیگری تبدیل می کند.
  • تمامی سنسورها، مبدل یا ترانسدیوسر است اما همه مبدل ها سنسور نیست.
  • سنسور فشار، سوئیچ فشار و ترانسمیتر فشار باید دارای مبدل سنسور باشد.
  • سوئیچ فشار شامل یک مبدل و یک کلید الکتریکی است که یک کنتاکت را با فشار خاصی باز یا بسته می کند.
  • ترانسمیتر فشار وسیله ای است که سیگنال الکتریکی مبدل را به یک سیگنال الکتریکی بسیار بزرگتر تبدیل می کند.

فکر می کنم بعد از خواندن این مقاله تفاوت ترانسمیتر فشار و ترانسدیوسر را به خوبی درک کرده باشید.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
ریزسنج
ریزسنج