جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

کاربرد سنسور فشار

|
|
|
|
کاربرد سنسور فشار

این نوشته چه مطالبی دارد؟

سنسورهای فشار از متداول ترین سنسورهای است که در محیط های کنترل اتوماتیک صنعتی مختلف استفاده می شود که از جمله کاربرد سنسور فشار را می توان حفاظت از آب و برق محلی، ساختمان های هوشمند، حمل و نقل ریلی، پتروشیمی، هوافضا، کنترل خودکار تولید، چاه های نفت، نیرو، کشتی ها، ماشین آلات، خطوط لوله و … نام برد. در این مطلب به طور خلاصه به معرفی چند کاربرد سنسور فشار رایج می پردازیم.

کاربرد سنسور فشار در صنعت پتروشیمی

سنسور فشار یکی از رایج ترین دستگاه های اندازه گیری در کنترل اتوماتیک در صنعت پتروشیمی است. در پروژه های شیمیایی در مقیاس های بزرگ، تقریبا تمام کاربرد سنسور فشار را می توان شامل، فشار مطلق، فشار دیفرانسیل یا اختلافی، فشار گیج، فشار دیفرانسیل میکرو، فشار بالا، دمای بالا، دمای پایین و سنسورهای فشار فلنج انتقال از راه دور از مواد مختلف و پردازش ویژه دانست.
به طور کلی برای کاربرد سنسور فشار، تمام درخواست ها برای سنسورهای فشار در صنعت پتروشیمی عمدتا بر قابلیت پایداری، اطمینان و صحت بالا متمرکز است. در میان این موارد، قابلیت اطمینان و بسیاری از الزامات اضافی مانند نوع مودباس، نسبت برد و … با توجه به طراحی ساختاری ترانسمیتر فشار، سطح پردازش مکانیکی، سطح فناوری و مواد ساختاری است.

پایداری و صحت بالای فرستنده فشار عمدتا توسط پایداری و صحت اندازه گیری عناصر سنسور فشار تضمین می شود. صحت اندازه گیری و سرعت پاسخ سنسور فشار با صحت اندازه گیری ترانسمیتر فشار مطابقت دارد و مشخصات دما و فشار استاتیک و پایداری طولانی مدت سنسور فشار با پایداری ترانسمیتر فشار یا فرستنده فشار مطابقت دارد. درخواست ها برای کاربرد سنسور فشار در صنعت پتروشیمی در 4 جنبه بازتاب یافته است:

  1. صحت اندازه گیری (accuracy)
  2. پاسخ سریع
  3. ویژگی های دما
  4. ویژگی های فشار استاتیک و پایداری طولانی مدت

کاربرد سنسور فشار

سنسور فشار میکرو نوع جدیدی از سنسور فشار است که با استفاده از مواد نیمه هادی و فناوری MEMS تولید می شود. این سنسور فشار دارای مزیت های زیادی مانند صحت بالا، حساسیت زیاد، ویژگی های دینامیکی خوب، اندازه کوچک، مقاومت در برابر خوردگی و هزینه کم است. ماده سیلیکون تک کریستال خالص قوام خوبی دارد و سنسور فشار میکرو ساخته شده از این ماده دارای پایداری طولانی مدت خوبی است و کاربرد سنسور فشار را در این صنعت افزایش می دهد.
با این وجود، سنسور فشار میکرو به راحتی با سنسور دمای میکرو ادغام می شود که دقت جبران دما را افزایش خواهد داد و ویژگی های دما و صحت اندازه گیری سنسور را تا حد زیادی بهبود خواهد بخشید.
در صورتی که دو سنسور فشار میکرو یکپارچه شود، می توان به جبران فشار استاتیکی دست پیدا کرد و در نتیجه ویژگی های فشار استاتیک سنسور را افزایش داد. در حال حاضر، سنسور فشار میکرو دارای مزایای زیادی است که سنسورهای فشار سنتی فاقد آن است و به خوبی می توان با این کاربرد سنسور فشار نیاز سنسورهای فشار در صنعت پتروشیمی را برطرف کرد.
کاربرد سنسور فشار MEMS

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

کاربرد سنسور فشار در تصفیه آب و فاضلاب

صنعت تصفیه آب و فاضلاب در سال های اخیر به سرعت توسعه یافته و آینده روشنی دارد. در نتیجه کاربرد سنسور فشار در آن افزایش خواهد یافت سنسورهای فشار مورد استفاده در فرایندهای تامین آب تصفیه فاضلاب به ارائه کنترل و نظارت مهم برای حفاظت از سیستم و تضمین کیفیت کمک می کند.
سنسور فشار در این صنعت عموما فشار مایع گاز و مایع است که این فشار را به یک سیگنال خروجی الکتریکی تبدیل می کند که می تواند برای اندازه گیری سطح سیال ساکن نیز استفاده شود. پس می توان از آن برای اندازه گیری سطح مایع استفاده کرد.

کاربرد سنسور فشار در صنعت پزشکی

با توسعه بازار تجهیزات پزشکی، الزامات بیشتری برای استفاده از سنسورهای فشار در صنعت پزشکی قرار می گیرد. همه موارد مانند صحت اندازه گیری، قابلیت اطمینان، پایداری و … نیاز به بهبود دارد. سنسور فشار باید بتواند فشار را در مواردی مانند دیالیز خون به دقت کنترل کند تا اطمینان حاصل شود که در محدوده تنظیم شده حفظ می شود و کاربرد سنسور فشار را توجیه کند.
کاربرد سنسور فشار در این مورد مستلزم آن است که سنسور باید بسیار کوچک و فشرده باشد و در برابر رسانه های مایع بتواند مقاومت کند.
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}
Picture of ریزسنج
ریزسنج